Ztráty jsou v podstatě nedílnou součástí obchodování, ať už se zaměřujete na jakoukoli jeho oblast. Někdy však tyto ztráty mohou být příliš velké a zejména tehdy je velmi důležité, abyste věděli, jak je dobře zvládat a jak postupovat.

Ztráty jsou něčím, co si zažil každý obchodník, i ti, kteří patří k absolutní špičce. Mnoho z nich se častokrát ocitlo v situaci, kdy chtěli kvůli svým ztrátám s obchodováním úplně skončit. Jedním z nejdůležitějších klíčů k jejich úspěchu však bylo to, že se naučili s těmito ztrátami pracovat a to, jak se opět vrátit do kladných čísel.

V tomto článku se tedy budeme věnovat tomu, jak se vypořádat se ztrátami, se kterými se v průběhu svého obchodování velmi pravděpodobně setkáte.

Obsah článku

Zkušenost s finanční ztrátou

Mentální dopady finanční ztráty v tradingu

Jak přežít a mentálně se zotavit z finanční ztráty v tradingu

Přebudování sebe a svého portfolia

Zkušenost s finanční ztrátou

Důvodů, proč jste zaznamenali finanční ztráty, může být opravdu hodně. V této části našeho článku se však podíváme na ty, které patří mezi ty nejvýznamnější a nejběžnější, se kterými se můžete setkat.

Věnovat se budeme neočekávaným ztrátám, které nejsou součástí každé kvalitní dlouhodobé obchodní strategie.

Jaké důvody pro finanční ztráty v obchodování jsou tedy nejčastější?

Žádný obchodní a nebo investiční plán

V první řadě je třeba zmínit absenci obchodního a nebo finančního plánu. I když se může na první pohled zdát samozřejmé, že pro úspěšné obchodování musíte mít vytvořený kvalitní obchodní plán, existuje mnoho obchodníků a investorů, kteří žádnou strategii nemají. Toto je však poměrně zásadní chyba, která může často vést k velkým ztrátám.

Předtím, než se rozhodnete začít obchodovat a nebo investovat, je nevyhnutelné vytvořit si plán, který bude mimo jiného obsahovat jasné cíle, přípustné ztráty a mnoho dalšího.

Obchodování podle pocitů 

Další důležitou věcí, která má velký podíl na ztrátách v rámci obchodování a investování, je konání na základě vlastních pocitů. Tento způsob obchodování bychom mohli nazvat i gamblingem. Obchodování by mělo být založeno na racionálních argumentech a všechny kroky, které v rámci něj uskutečňujete, by měly být prováděny podle vaší strategie.

Obchodování podle pocitů je tedy jednou ze zásadních chyb, které můžete udělat. Vaše pocity jsou totiž v drtivé většině případů irelevantní a vy byste se měli řídit spíše výpočty, analýzami atd.

Sledování pouze samotného výkonu

Další chybou, která je u obchodování velmi častá, je sledování pouhého výkonu. I když je jasné, že cílem vašeho obchodování je co nejvyšší zisk, neměli byste se soustředit pouze na něj. Mnoho obchodníků se například soustředí výhradně na aktiva, která v poslední době zaznamenala velmi vysoké výnosy. To nemusí být spolehlivá strategie. Minulé výkony aktiv totiž nejsou žádnou zárukou toho, že můžete očekávat stejný a nebo podobný vývoj i v budoucnosti.

Pokud chcete využívat ve své analýze minulé výkony daného aktiva, měli byste se vždycky dívat na delší časové období než jen na nedávnou minulost. Také je důležité zmínit, že se vám může snadno stát, že do trhu vstoupíte právě ve chvíli, kdy dosáhl svého maxima, otočí se a začne klesat.

Používání příliš velké páky

Používání páky se mezi obchodníky těší skutečně velmi velké popularitě. Není se však čemu divit, díky pákovému efektu může obchodník pracovat s mnohem větším objemem daného aktiva, než kdyby využíval pouze své vlastní finanční prostředky. Je však vždycky potřeba myslet na to, že to samé se týká i případných ztrát. Čím větší páku pro své obchodování použijete, tím větší mohou být i vaše ztráty.

Pákový efekt může také způsobit i to, že vaše pozice bude uzavřena i při menších výkyvech na trhu, které budou ve váš neprospěch. Proto je vždycky potřebné počítat i s tímto faktorem.

Mentální dopady finanční ztráty v tradingu

Mentální dopady ztrát při obchodování jsou velmi důležitým tématem. Snad každý obchodník již někdy cítil opravdu silné pocity smutku, paniky a stresu, když zaznamenal nečekaně rozsáhlé ztráty.

Jak se vyrovnat se ztrátou v obchodování

Velmi důležité je v takovémto případě přijmout odpovědnost a snažit se z chyb poučit. Je potřebné si uvědomit, že jsou to vaše ztráty a nikdo se vám na trhu nesnaží naschvál ublížit. Nejlepší je si ztráty vždy dobře zanalyzovat a snažit se přijít na to, jak se jim v budoucnu lépe vyhnout.

Jak přežít a mentálně se zotavit z finanční ztráty v tradingu

Existuje mnoho způsobů, jak se zotavit z finančních ztrát spojených s obchodováním na trzích. Zde uvádíme několik kroků, které pro vás mohou být užitečné.

Dejte si pauzu

Je velmi lákavé se ihned po ztrátách znovu naplno ponořit do obchodování a snažit se najít další zajímavou příležitost. V takovéto situaci je vhodné udělat na chvíli krok zpátky a dát si pauzu. Popřemýšlejte nad tím, jaké pocity ve vás ztráty vyvolaly, znovu se dostaňte do psychické pohody a až poté, co budete vědět, že jste se se ztrátou vyrovnali, pokračujte v dalším obchodování.

Jak přijímat ztráty v tradingu

Přijmout vaše ztráty v tradingu je velmi důležité a bez toho byste neměli ve svém obchodování pokračovat dál. Zanalyzujte si všechny vaše ztráty z technického hlediska, snažte se zjistit, co jste udělali špatně, jakým způsobem bylo možné těmto ztrátám zabránit a také si zanalyzujte vaše vlastní pocity, které ve vás takovéto ztráty vyvolaly.

Eliminace ztrátových obchodů

Jak jsme již zmínili, ztrátové obchody jsou nedílnou součástí obchodování a setká se s nimi každý trader. Pro eliminaci velkých ztrát však můžete využít různé nástroje, mezi ty nejdůležitější patří například Stop-loss, prostřednictvím kterého můžete určit, při jaké ztrátě bude vaše pozice uzavřena. Zabráníte tak tomu, aby vaše pozice mohla zaznamenat neomezenou míru ztráty.

Vytvořte si plán

Mít kvalitní obchodní plán, nebo-li strategii, je základem úspěšného obchodování. Udělejte si průzkum, vyberte si a nebo se inspirujte některou z existujících obchodních strategií a zapojte nástroje, jako je již výše zmiňovaný Stop-loss nebo Take-profit.

Je také důležité, abyste do svého obchodního plánu zahrnuli i lekce z minulých ztrát.

Najděte inspiraci

Ztráty jsou běžné u všech obchodníků, i těch nejúspěšnějších. Nastudujte si jejich příběhy, věnujte se tomu, co jim přineslo ty největší úspěchy, a jak se dokázali vypořádat s těmi největšími ztrátami. Nenechte se nachytat až příliš dobře znějícími příběhy obchodníků, které nemusí být skutečné.

Soustřeďte se na sebe

Pokud chcete brát obchodování vážně, je přirozené, že bude pevnou součástí vašeho života a bude vám zabírat hodně času. Je však potřeba, abyste se nezaměřili pouze na něj, Pro psychickou pohodu a nadhled v obchodování je velmi důležité, abyste se nevzdali svých koníčků nebo svých sociálních kontaktů.

Přebudování sebe a svého portfolia

Po zaznamenání ztrát byste vždy měli myslet na to, že zotavení z nich obvykle trvá mnohem déle. Proto musíte mít dlouhodobý plán, který vám může pomoci získat lepší perspektivu a postupně vylepšovat vaši strategii.

Vyčistěte si hlavu

Prvním důležitým krokem je vyčištění hlavy. Znamená to tak zbavit se emocionální zátěže, kterou vám ztráty přinesly. Pokud tak máte pocit, že ještě nejste s vašimi ztrátami psychicky vyrovnaní, s dalším obchodováním raději počkejte a soustřeďte se hlavně na to, jak úspěšně vrátit vaši mentální pohodu.

Zpomalte

Je typické, že se obchodníci po utržení ztrát snaží je co nejrychleji „vymazat“. Toto však může přinést další a další neúspěšné obchody a také i hlubší mentální nepohodu. Snažte se tedy zpomalit, prostudovat si trh a věnovat se i aktivům, která se vám na první pohled nezdají být až tak atraktivní. Nezaměřujte se pouze na ta, která v poslední době rychle rostla a máte pocit, že by vám mohla pomoci získat vaše ztracené prostředky rychle zpátky.

Zůstaňte disciplinovaní

Disciplína je jednou z nejdůležitějších věcí v rámci obchodování na trzích obecně. Jakmile si vytvoříte dobrou strategii, která obsahuje všechno podstatné, držte se jí. Svou strategii samozřejmě můžete v průběhu času upravovat a zakomponovat do ní své nové poznatky a zkušenosti, ale vždycky konejte podle svých jasně stanovených pravidel. Pokud se situace nevyvíjí podle vašich představ, nepanikařte. Drobné ztráty jsou součástí obchodování.

Poučte se ze svých chyb

Jak jsme zmínili již výše, poučit se ze svých minulých chyb je důležitou součástí celého procesu. Vždy se snažte zanalyzovat si, co vedlo k vaší ztrátě a příště se tomu snažte vyhnout. S přibývajícími zkušenostmi se můžete zlepšovat a kvalitní a upřímná analýza vašich předešlých chyb je toho nedílnou součástí.

Naučte se pracovat s výkyvy trhu a zjistěte si další tipy k obchodování na eToro!


Tyto informace mají pouze vzdělávací účel a neměly by se považovat za investiční radu, osobní doporučení, nabídku na koupi nebo prodej, žádost o koupi nebo prodej jakýchkoliv finančních nástrojů.
Tento materiál byl vytvořen bez ohledu na jakékoliv konkrétní investiční cíle nebo finanční situaci a nebyl připraven v souladu s právními a regulatorními požadavky pro podporu nezávislého průzkumu. Veškeré odkazy na minulou výkonnost finančního nástroje, indexu nebo investičního balíčku nejsou a neměly by být považovány za spolehlivý ukazatel budoucích výsledků.
TBanque nedává žádné záruky za přesnost nebo úplnost obsahu tohoto průvodce a nepřebírá v tomto směru žádnou zodpovědnost. Před poskytnutím jakéhokoliv kapitálu se ujistěte, že znáte rizika spojená s obchodováním. Nikdy neriskujte víc peněz, než kolik jste ochotni ztratit.