Investování do akcií je jednou z nejlepších cest, jakou dosáhnout zhodnocení svého majetku. Krátkodobě se mohou akcie někdy chovat volatilně, tedy rychle měnit svou cenu, ale v dlouhodobém horizontu mají tendenci mít mnohem vyšší návratnost, tedy ziskovost, než státní dluhopisy nebo spořící účty. Proto je vhodné do nich investovat s cílem dlouhodobější perspektivy.

Máte zájem se o akciích a investování do akcií pro dozvědět více? Potom neváhejte a projděte si tento návod: Jak investovat do akcií. Dozvíte se zde všechny potřebné znalosti, počínaje základy investováním do akcií, až po vysvětlení, jak investovat do akcií skrze platformu TBanque.

Obsah

Co jsou akcie? 

Proč investovat do akcií? 

Investování do akcií vs. obchodování s akciemi 

Jak profitovat z akcií 

Co řídí ceny akcií?

Vypracování investiční strategie 

Základy analýzy akcií

Jak obchodovat s akciemi na TBanque

Rizika investování do akcií

Souhrn 

Glosář pojmů 

Co jsou akcie?

Body Image 1 - What are stocks

Akcie, nejčastější forma cenných papírů, jsou formou investice, která ztělesňuje vlastnictví v rámci konkrétní společnosti.

Jak vlastně akcie funguji? Společnosti vydávají, emitují, akcie za účelem získání peněžních prostředků, aby se mohly více rozvíjet a nadále růst. Když si investor zakoupí jeden takový cenný papír, ve skutečnosti se stává částečným vlastníkem dané společnosti a má tak nárok na náležitý podíl ze zisku společnosti. V případě jiných akcií máte také právo na hlasování, nebo příslušný podíl v rámci likvidačního zůstatku.

Kde koupit akcie? Akcie, a cenné papíry obecně, se obchodují na burzách cenných papírů, jako je Burza cenných papírů Praha (BCPP), Burza cenných papírů New York (NYSE), NASDAQ, Burza cenných papírů Londýn (LSE), Burza cenných papírů Frankfurt (FSE) nebo kupříkladu Burza cenných papírů Varšava (WSE). Burza cenných papírů ztělesňuje trh, na kterém se setkávají jedinci se zájmem o koupi cenných papírů, poptávka, a jedinci se zájmem prodat držené cenné papíry, nabídka. K těmto burzám však jako fyzická osoba nemáte přístup. Na tyto místa mají přístup pouze jedinci s licencí od dozorčího orgánu trhu s cennými papíry, v případě České republiky je to Česká národní banka. Nejčastěji se jedná o dealery či brokery, kteří investorům, fyzickým osobám, zpřístupní vstup na trh skrze své investiční platformy a portály.

Na TBanque je investice do cenných papírů nesmírně přímočarým procesem. Investiční platforma TBanque je intuitivní v rámci užívání, nejsou na ni přítomny žádné poplatky za nákup anebo minimální částka, kterou můžete investovat. Tyto skutečnosti umožňují investovat do cenných papíry doslova každému z nás a jedná se tedy o ideální formu investování do akcií pro začátečníky.

Proč investovat do akcií?

SPX500 index chart

Investování do akcií může být ideální cestou, jak zhodnotit svůj majetek a bohatství. Historicky se akciovým trhům podařilo investorům dosahovat výborné návratnosti jejich investicí v rámci dlouhodobého horizontu.

Kupříkladu, od založení indexu S&P 500 (index akciového trhu, který se skládá z 500 společností na Americkém trhu s největší tržní kapitalizací) roku 1926, se tomuto indexu dařilo v průměru generovat svým investorům roční zhodnocení 10 %, hodnota, která za celou dobu mnohonásobně překonává inflaci, což se spořícím účtům velmi často nedaří. Je to také mnohem vyšší zhodnocení, než jsou státní obligace stabilních a velkých států, popřípadě zhodnocení na peněžním trhu.

Je však nesmírně důležité zmínit, že ne každý akciový titul má takovou výkonnost. Výše zmíněná procentuální částka 10 % je průměrem všech pěti set akciových titulů. Je tedy možné, vhodným výběrem a následným investováním do akcií, tento průměr překonat, avšak výběrem nevhodným jej také nedosáhnout.

Především v investování je důležité mít realistická očekávání. Málokterý akciový titul roste lineárně, tedy, že by u něj nedocházelo k žádným propadům či jiným negativním výkyvům. Ceny akcií mohou jít nahoru, ale stejně tak dobře mohou jít i opačným směrem, do červených čísel. Ceny akcií často kopírují výkonnost společností, které je emitovaly, a ty jsou závislé na hospodářském cyklu.

Tohle však není skutečnost, která by vás měla demotivovat od investování do akcií, jedná se o přirozený ekonomický vývoj a finanční trh je pouze jednou z jeho mnoha součástí. Jak již bylo mnohokrát prokázáno mnoha a mnoha studiemi, investování do akcií je jednou z nejlepších možností pro dlouhodobé investování, kterou můžete využít.

5 výhod investování do akcií:

  • Akcie obvykle realizují vysokou návratnost v rámci delších časových horizontů, avšak krátkodobě je možné realizovat ztráty, což je přirozeným jevem na finančních trzích
  • Akcie vám mohou pomoci se dobře zajistit a bránit inflačnímu tlaku
  • Akcie jsou významně jednoduší pro nákup a prodej, než alternativy jako nemovitosti
  • Je možné investovat do akcií i s poměrně malým obnosem peněz
  • Diverzifikací, investicemi do různých akciových titulů, si můžete snížit riziko negativního vývoje

Investování do akcií vs. obchodování s akciemi

Body Image 2 -Investing in stocks vs trading stocks   

Často se v mnohých článcích o cenných papírech vyskytují pojmy investování do akcií a obchodování s akciemi a jsou volně zaměňovány. Mezi těmito dvěma pojmy je však několik poměrně zásadních rozdílů, které budou rozebrány na nadcházejících řádcích.

Investice do akcií

Obecně je cílem investice do akcií, či jakýchkoliv jiných cenných papírů, postupné vybudování bohatství za delší časový horizont.

Investoři mnohdy nakoupí akciové tituly a posléze je drží několik let, někdy dokonce i dekád, s cílem vygenerovat značné zisky jak ze stoupajících cen akcií (kapitálový výnos), tak z dividend, které jsou pravidelně vypláceny (důchodový výnos). Tímto minimalizují riziko, kdy se v krátkodobých horizontech na finančních trzích uskutečňují propady.

Investoři nejčastěji přečkají období, kdy daná akcie nedosahuje kýžených výnosů a mnohdy v případě propadu ceny přikoupí ještě více, s očekáváním, že jakýkoliv krátkodobý propad bude následně vykompenzován dlouhodobým růstem.

Obchodování s akciemi

Účelem obchodování s akciemi je krátkodobé zhodnocení a vytvoření zisku v co nejkratším časovém intervalu.

Obchodníci mají ve zvyku držet akciové tituly mnohem kratší dobu než investoři. Nejčastěji kupují a následně prodávají své cenné papíry v řádech týdnů, dní, nebo dokonce i pouhých hodin. Takoví obchodníci obvykle nehledí na dlouhodobé vyhlídky a perspektivu společností jako investoři, ale zaměřují se na informaci o tom, jakým směrem se bude v následujícím období cena akcie a na základě této informace se z ní snaží vytěžit maximum.

Obchodníci frekventovaně používají pokročilé nákupní příkazy ve formě Stop-loss, Take profit, a jiné. Jedná se o příkazy, které se zrealizují automaticky, v případě, že se cena podkladového akciového titulu vyvine určitým směrem. Obchodníci se tak zajišťují proti případným cenovým pádům, nebo spekulují na růst ceny, aby ochránili či rozmnožili svůj kapitál.

Shrnutí

Jak investoři, tak obchodníci jsou součástí akciového trhu, s cennými papíry, za účelem generace zisku. Jejich cesty k zisku však nemohou být odlišnějšími.

Investování je dlouhodobou strategií kup a drž, kdežto obchodování je krátkodobou strategií nakup a prodej.

Investování Obchodování
Časový horizont Střednědobý až dlouhodobý Krátkodobý
Zisk Na základě zvyšování cen akcií a výplaty dividend Na základě nárůstu a poklesu cen akcií
Nástroje Akcie Akcie nebo CFD (kontrakt pro vyrovnání rozdílu)
Riziko Limitace na investovaný kapitál Potenciálně znásobeno CFD pákou

 

Jak profitovat z akcií

Amazon stock price chart

Naskýtají se nám tři možnosti, jakým způsobem generovat zisk z akcií.

Rostoucí cena akcií

První a primární způsob, jak generovat zisk z akcií, je růst jejich ceny. Pokud nakoupíte akciový titul a jeho cena vzroste, můžete jej následně prodat se ziskem.

Kupříkladu, pokud nakoupíte jednu akcii Amazonu za 2 000 dolarů a následně jeho cena vzroste na 2 200 dolarů, a vy jej následně prodáte, tak jste realizovali zisk 200 dolarů, tedy 10 %.

Celý tento proces se nazývá kapitálový zisk.

Dividendy

Druhým způsobem, jak utržit zisk z akcií, je skrze pravidelně vyplácené dividendy.

Dividendy jsou pravidelné peněžní výplaty, které realizují některé společnosti svým investorům. Tyto výplaty se vyplácejí ze zisku společnosti. Zdaleka ne všechny společnosti dividendu vyplácejí, ale většina dividendu vyplácejících společností se řadí mezi větší a etablované společnosti.

Příkladem může být dividendu vyplácející společnost McDonalds. Za rok 2020 vyplatila společnost McDonald svým akcionářům 5,04 dolaru.

2020 2019 2018 2017 2016
Dividenda na akcii 5,04 dolaru 4,73 dolaru 4,19 dolaru 3,83 dolaru 3,61 dolaru

 

Ačkoliv se může zdát výplata dividend zanedbatelnou, rozhodně by neměla být její výše ignorována. Mnoho studií prokázalo, že důsledkem času se nakumulované dividendy stanou významnou částí návratnosti investice do akciového titulu.

Body Image 3 - what drives stock prices

Propad ceny akcií

Posledním, třetím, způsobem, jak mohou obchodníci vydělat na pádu akciových titulů je skrze CFD (kontrakt pro vyrovnání rozdílu). Obchodník si takto otevře krátkou pozici, aby si, v rámci očekávání pádu ceny, vsadil proti růstu ceny akcií.

CFD jsou finanční instrumenty, které dovolují obchodníkům, ale i investorům, profitovat na základě pohybu podkladového cenného papíru (oběma směry) bez faktického držení daného cenného papíru.

Pokud si otevřete krátkou CFD pozici na cenný papíry a jeho cena prudce klesne, můžete uzavřít obchod a realizovat tak svůj zisk.

Co řídí ceny akcií?

Cena akcií je řízena, stejně jako ceny většiny ekonomických statků, nabídkou a poptávkou na daném trhu. V případě, kdy je na trhu více jedinců poptávajících cenný papír, nakupujících než těch, kteří cenný papír nabízí, prodávající, cena cenného papíru zaznamená růst. V případě opačném, kdy prodávajících je více než nakupujících, se cena akcie naopak sníží.

Nabídka a poptávka po cenném papírů je ovlivněna mnoha faktory. Některé z těchto faktorů zahrnují:

  • Informace o společnosti – Jakékoliv novinky mající vliv na společnost a její fungování mohou ovlivnit zájem o její emitované cenné papíry. Pozitivní zprávy obvykle způsobí růst poptávky a následně tedy i ceny, kdežto zprávy negativní působí vlivem snížení poptávky a následného cenového poklesu. Příkladem může být situace, kdy společnost vyhlásí vyšší kvartální zisky, než bylo očekávání trhem, a tím pádem se zájem o akcie této společnosti zvýší nárůstem poptávky, což ve výsledku vytlačí cenu cenného papíru nahoru. Pokud však společnost zaznamenává nějaké provozní či operační problémy a její kvartální výsledky posléze nedosahují očekávaných hodnot, poptávka po jejích cenných papírech poklesne společně s cennou.
  • Informace o konkurenčních společnostech – Informace vztahující se k rivalům dané společnosti také mohou generovat tlak na poptávku cenných papírů dané společnosti. Pokud například jedna společnost vyrábějící automobily zaznamená významný růst svých tržeb, může se stát, že k takovému růstu dochází v celém automobilovém sektoru, a proto dojde k pozitivnímu vývoji ceny.
  • Ratingy analytických společností – Analytické investiční společnosti či jiné finanční instituce, jako je Goldman Sachs, City, Morgan Stanley, Moody’s, Fitch nebo Standard and Poors pravidelně zveřejňují svá hodnocení (ratings) cenných papírů a společností kótovaných na burzách. Tyto analýzy a hodnocení mají reflektovat očekávanou výkonnost akcií a společností v rámci sledovaného časového období. Tři základní doporučení vydávaná analytickými firmami jsou: nakup, drž a prodej. V případě, že analytik zlepší či naopak zhorší rating daného akciového titulu, může tato změna ovlivnit poptávku po dané akcii. Příkladem může být zlepšení doporučení z drž na nakup, kdy se dá očekávat, že investoři budou následovat doporučení analytické firmy a poptávka po akciovém titulu stoupne společně s cenou.
  • Ekonomické a politické zprávy – Vývoj ve světě ekonomického a politického vývoje bezpochyby také ovlivňují sentiment investorů a v důsledku tak i cenu akciových titulů. Zprávy o zvýšení úrokových sazeb, inflačních dat, dat o vývoji nezaměstnanosti či politická nestabilita mohou všechny ovlivnit poptávku investorů.
  • Sentiment investorů – Sentiment investorů ztělesňuje celkové rozpoložení a pocity, které jsou přítomny u investorů ve vztahu k finančnímu trhu. Jedná se o psychologický aspekt, který může na nabídku a poptávku mít největší vliv. Pokud investoři cítí jistotu a jsou přesvědčeni, že akciový titul v budoucnu poroste (býčí trh), poptávka se s největší pravděpodobností zvýší. V opačném případě, kdy se investoři obávají a nejsou si jisti tržními podmínkami, že cena poklesne (medvědí trh), poptávka poklesne.

Vypracování investiční strategie

Existuje nespočet různých přístupů k vytvoření investiční strategie do akcií. K některým z hlavních investičních strategií, které následuje většina investorů, patří zpravidla:

  • Hodnotové investování (Value Investing) – Tato strategie zahrnuje investice do společností, které se aktuálně obchodují s „diskontem“. Jejich aktuální cena neodpovídá jejich vnitřní, skutečné, hodnotě, která je v očích investora vyšší (rozdíl mezi aktuální cenou a vnitřní, skutečnou, hodnotou se nazývá diskontem). Myšlenka za touto strategií je založena na očekávání, že pokud se akciový titul obchoduje za nižší než skutečnou cenu, je podhodnocen, a dá se proto očekávat, že je záhodno jej zakoupit, protože jeho cena může v budoucnu růst. Pokud je však vnitřní hodnota nad svou aktuální obchodní cenou, je přehodnocena, a mohlo by být vhodným do takové akcie neinvestovat nebo ji dokonce prodat, kvůli očekávánému cenovému propadu.
  • Kvalitativní investování (Quality Investing) – Jedná se o podmnožinu Hodnotové strategie investování, kdy investor vkládá své prostředky do společností s vysokou finanční silou a robustností, a ještě k tomu mají vysokou rentabilitu. Kvalitní akciové tituly jsou nejčastěji odolné vůči negativním skutečnostem na trhu a mohou nabídnout ochranu majetku v případě tržních propadů.
  • Růstové investování (Growth Investing) Jádro této strategie tkví v očekávání, že investicí do společnosti, kterou v budoucnu čeká prudký a náhlý růst, si investor zajistí slušný zisk. Růstové akcie mohou nabídnout vysoké potenciální zhodnocení, nicméně často jsou to volatilní tituly, což pro investora znamená vyšší rizikovost.
  • Investice do malých společností (Small-cap Investing) – Pomyslnou podmnožinou Růstového investování, kdy cílem této strategie je využít růstového potenciálu menších společností (small-capitalization) do budoucna. Vyšší výnosnost je však kompenzována vyšším rizikem investice, a proto je dobré mít své fondy v této strategii dobře diverzifikované.
  • Dividendové (příjmové) investování (Dividend investing) – V této strategii se investice zaměřují do společností, které investorům svých akciích vyplácejí pravidelnou dividendu. Dividendové investování je oblíbené především mezi penzisty a lidmi vyhledávající zdroje pasivního příjmu.
  • Společensky-odpovědné investování (SRI – Socially Responsible Investing) – Součástí této strategie je důraz na udržitelnost a ekologii. V posledních několika letech je o tuto formu investiční strategie větší a větší zájem, především díky jejímu ohledu na environmentální, společenská a vládní kritéria a problematiku. SRI investoři se velmi často vyhýbají akciovým titulům společnostem přítomných v průmyslu ropném, tabákovém, lihovém, oděvním nebo armádním.

Vztahy mezi jednotlivými strategiemi nejsou výlučné a některé kombinace těchto strategií se mohou funkčně doplňovat. Je možné tedy kombinací vhodných přístupů ještě více diverzifikovat své investice za jakýmkoliv účelem, které má investor na mysli.

Jaká investice může být nejlepší pro vás závisí na několika faktorech zahrnujících vaše investiční cíle a plány, finanční situaci, časový horizont, vztah k riziku, potřebu likvidity, daňové zatížení, udržitelnost růstu a očekávanou výnosnost (rentabilitu).

Základy analýzy akcií

Před samotnou realizací investice do akcií je rozumné, nebo dokonce i potřebné, udělat si vlastní výzkum a analýzu akcií. Cílem takového výzkumu je určení a stanovení které akciové tituly stojí za to nakoupit a kterým se naopak vyhnout.

Existují dva základní přístupy k analýze akcií na finančních trzích:

Fundamentální analýza

Historicky starší forma analýzy se odvíjí od fundamentu, na kterém by měla být cena akciového titulu založena. Fundamentální analýza se snaží zahrnout veškeré dostupné informace o dané společnosti, především její finanční a účetní výsledky, finanční sílu, potenciál ohrožení jejich konkurencí za účelem zhodnocení, zdali je akciový titul společnosti podhodnocen či nadhodnocen. V potaz se také může brát stav sektoru, ve kterém se společnost nachází nebo dokonce celého hospodářského cyklu. V případě této analýzy investoři analyzují finanční data a užívají poměrových ukazatelů ke zjištění, zdali je vhodné danou akcii zakoupit či nikoliv.

Tři základní poměrové ukazatel užívané ve fundamentální analýze

Price to earnings ratio (P/E ratio) – Jedná se o poměr tržní ceny akcie (price) a čistého zisku na jednu akcii (earning). Tento ukazatel je užitečným nejen pro analýzu společnosti samotné, ale slouží také jako komparativní ukazatel pro srovnání výkonností vícera společností a nacenění jejich akciových titulů.

Dividendový výnos – Tento poměr ztělesňuje vztah mezi výší dividendy na akcii a cenou akcie samotné. Nejčastěji je tento ukazatel prezentován ve formě procentuálního vyjádření (procento výplaty dividendy na výši ceny jedné akcie). I tento ukazatel je užitečným pro absolutní posouzení jediné společnosti, ale může být užit i pro srovnání několika společností vzájemně mezi sebou.

Return on equity (ROE) – Návratnost vlastního kapitálu společnosti, je poměrem mezi zrealizovaným čistým ziskem (výsledkem hospodaření) a vloženým vlastním kapitálem (aktiva – cizí kapitál). Všechny tyto údaje jsou lehce získatelné z rozvahy a výsledku zisku a ztráty dané společnosti. ROE je ukazatelem ziskovosti, rentability dané společnosti a čím vyšších čísel nabývá, tím ziskovější je společnost.

Technická analýza

Novější forma analýzy, analýza technická naopak zohledňuje veškeré kvantifikovatelné informace. Technická analýza bere v potaz údaje z grafů vývoje ceny akcie, aby analyzovala trendy, snaží se přijít s indikátory za účelem predikce vývoje budoucích pohybů ceny. Základ přístupu technické analýzy spočívá ve víře, že budoucí pohyb ceny je založen na historickém vývoji ceny.

Tři základní strategie užívané ve fundamentální analýze

Trendové obchodování – Tato strategie má za cíl generovat zisky analýzou trendovosti akciového titulu. K trendu dochází, když se cenný papír pohybuje jedním směrem delší časové období. Jakmile identifikujete trend, je možné z tohoto zjištění profitovat tím, že budete nakupovat při růstu, či prodávat při poklesu

Obchodování s podporou a odporem – Základem této strategie je identifikace linie podpory a linie odporu daného cenného papíru. Linie podpory je hladina grafu, pod kterou má akcie problém se propadnout a odráží se od ní při poklesu ceny směrem nahoru. Linie odporu je naopak hladinou, kterou se cennému papíru nedaří prorazit svým růstem a odráží se od ní směrem dolů. Pokud dojde ke zjištění, kde jsou dané hladiny aktuálně přítomny, je možné dosahovat zisků obchodováním v oblastech cenové hladiny, kdy dochází ke změně ceny. Tedy právě u linie podpory nebo odporu.

Strategie průlomu/průniku – V případě této strategie se investor zaměřuje na generování zisků identifikací cenných papírů, které prolomily ustálené linie odporu či podpory. Průlomy těchto hladin mohou být silnými signály, pro nákup či prodej, především v případě, kdy jsou doprovázeny dalšími indikátory technické analýzy.

Jak fundamentální, tak technická analýza mají své silné i slabé stránky. Proto je vhodné využít synergického efektu těchto dvou přístupů a od každého si vzít to dobré a užitečné. Nespoléhat se pouze na jednu z těchto strategií a kombinací obou maximalizovat své zisky a minimalizovat své ztráty je ideální strategií každého investora.

Jak obchodovat s akciemi na TBanque

Na TBanque existují dvě možné cesty, jak obchodovat s akciemi:

Přímé obchodování akcií

Tento přímý přístup zahrnuje reálný nákup a následné držení daných akciových titulů.

  1. Přihlaste se ke svému TBanque účtu, nebo si vytvořte svůj účet na TBanque
  2. Zamiřte na stránku Trhy a zvolte Akcie, abyste se dostali ke kompletnímu seznamu všech akcií, které můžete obchodovat na platformě TBanque
  3. Zvolte si akciový titul, do kterého si přejete investovat a klikněte na Obchodovat
  4. Zvolte Nákup
  5. Zadejte požadovanou výši svých peněžních prostředků, za které hodláte investovat do jednoho kusu akcie či vícera kusů akcie (TBanque podporuje frakční akcie – možnost nakoupit jen zlomek akciového titulu)
  6. Ujistěte se, že pákový efekt je nastaven na X1
  7. Pokud máte zájem, zadejte parametry/podmínky nákupu (např. Stop-loss nebo Take profit)
  8. Otevřete svou obchodní pozici

Obchodování akcie pomocí CFD

Při volbě tohoto přístupu investor reálně nedrží všechny cenné papíry a spekuluje na změnu ceny.

  1. Přihlaste se ke svému TBanque účtu, nebo si vytvořte svůj účet na TBanque
  2. Zamiřte na stránku Trhy a zvolte Akcie, abyste se dostali ke kompletnímu seznamu všech akcií, které můžete obchodovat na platformě TBanque
  3. Zvolte si akciový titul, do kterého si přejete investovat a klikněte na Obchodovat
  4. Zvolte Nákup
  5. Zadejte požadovanou výši svých peněžních prostředků, za které hodláte investovat do jednoho kusu akcie či vícera kusů akcie (TBanque podporuje frakční akcie – možnost nakoupit jen zlomek akciového titulu)
  6. Nastavte svou páku (např. X2, X5 atd.)
  7. V případě zájmu, nastavte své podmínky nákupu (např. Stop-loss nebo Take profit)
  8. Otevřete svou obchodní pozici

Co je to pákový efekt?

Pákový efekt, páka, je forma zapůjčení akciových titulů od svého brokera za účelem možnosti zobchodovat za více peněz, než kolik jste vložili do obchodu. Například, pákový efekt X2 znamená, že můžete zobchodovat obchod za 200 dolarů s vkladem pouze 100 dolarů. Páka je mocný nástroj, jehož využití může vést k významnému zvýšení vašich zisků. Také však může vést k realizaci ztrát, takže je vhodné správně chápat všechna jeho rizika.

Přímý nákup akcií vs obchodování akcie pomocí CFD: Který přístup je nejlepší?

V případě obou investičních přístupu je možné realizovat vysoké zisky. Který z přístupů je nejlepší nejvíce záleží na preferencích investora, jeho investičních cílech a vztahu k riziku.

Přímý nákup akcií je vhodným především pro investory, kteří:

  • Májí v plánu držet dané akciové tituly po dobu delšího časového horizontu
  • Očekávají návratnost pouze z kapitálových zisků, tedy růstu ceny podkladových akcií
  • Nemají problémy se zaplacením celého obchodu předem
  • Nemají zájem využít pákového efektu pro vystavení se potenciálu vyššího zisku či ztráty

Obchodování akcií pomocí CFD je naopak vhodné pro investory, kteří:

  • Mají v plánu realizovat své obchody v obou směrech, tedy nakupovat i prodávat
  • Mají nižší počáteční sumu k investování
  • Mají zájem využít pákového efektu pro vystavení se potenciálu vyššího zisku či ztráty
  • Nepotřebují vlastnit podkladové aktivum

Rizika investování do akcií

Všechny formy investování, ať už do akcií, obligací, derivátů, komodit, či jakýchkoliv jiných aktiv, s sebou nesou nezanedbatelné riziko ztráty. Je však nutné brát na zřetel, že toto riziko existuje a je naprosto přirozenou součástí procesu investování. Riziko nemusí být bráno pouze negativně, ale jedná se o ztělesnění pravděpodobnosti, že se budoucnost bude vyvíjet odlišně, než předpokládáme.

Některé ze základních forem rizik spojených s investováním jsou:

  • Tržní riziko – Inherentní riziko spojené s finančním trhem samotným. Finanční trh reflektuje události fyzického světa, a proto se dá očekávat, že nějaká událost bude mít negativní vliv na cenu akciového titulu. Stejně jako může mít vliv na cenu pozitivní.
  • Specifické riziko – Riziko pojící se ke konkrétnímu akciovému titulu. Každý jediný akciový titul má svá vlastní kritéria a vlivy na základě kterých se vyvíjí jeho cena. Proto je vždy důležité si před investicí důkladně prostudovat společnost a její cenné papíry.
  •   Riziko likvidity – Riziko likvidity odkazuje na stav, kdy nebude možné prodat držené cenné papíry, protože se nenajde protistrana, kupující, který by byl ochoten cenné papíry za danou cenu nakoupit. Riziko likvidity se frekventovaněji vyskytuje v obdobích zvýšení tržní volatility.
  • Riziko pákového efektu – Ačkoliv je pákový efekt mocným nástrojem, který násobí potenciální zisk, také může množit ztráty. V případě užití vysokého pákového efektu, i relativně malý cenový pohyb nevhodným směrem může vyvolat investorovi podstatné ztráty. Je nutné si vždy uvědomit, že užitím pákového efektu ohrožujeme i finanční prostředky, které jsme přímo neinvestovali do daného obchodu.

Strategie minimalizace rizika

Riziko je nedílnou součástí života a také finančních trhů. Proto není možné se rizika naprosto zbavit, nicméně je velmi možné jej významně omezit a minimalizovat.

  1. Diverzifikace rizika – Jednou z nejefektivnějších cest, jak snížit riziko je diverzifikace svého investičního portfolia. Jedná se o proces či metodu rozprostření svých finančních prostředků do vhodně zvolených akciových titulů za účelem minimalizace své expozice na jednu jedinou akcii či odvětví. Vlastněním vyváženého diverzifikovaného portfolia, které obsahuje mnoho různých akciových titulů, může investor dosáhnout významné minimalizace rizika.
  2. Dlouhodobý horizont – Zvolení si dlouhodobého finančního horizontu pro své investice je ideální strategií, která může snížit riziko ztráty peněz právě díky rozmělnění potenciálních ztrát vyplývajících z krátkodobé turbulence finančních trhů. Krátkodobě jsou akciové trhy volatilnějšími, kdežto dlouhodobě mají trhy tendenci růst. Obecně je možné tvrdit, že čím déle budete svou investici držet, tím nižší pravděpodobnost, že budete tratit.
  3.   Stop-loss – Jedná se o formu prodejního příkazu, který se automaticky iniciuje v případě, že cenová hladina klesne pod určitou, investorem zvolenou, hodnotu. Jedná se tedy o nástroj minimalizující ztrátu tím, že se uzavře daná pozice před okamžikem ještě větší ztráty.
  4. Různorodá alokace napříč instrumenty – Nejedná se pouze o diverzifikaci napříč akciovými trhy, nýbrž využití i ostatních nástrojů přítomných na finančních trzích. Zkušení investoři mají své finanční prostředky alokovány napříč celým spektrem nástrojů jako jsou akcie, dluhopisy, devizy, komodity, fondy a krypto aktiva, což snižuje potenciální riziko vystavení se ztrátě.

Souhrn

Tato sekce článku poslouží ke shrnutí a také zopakování základních pojmů a poznatků.

  • Investice do akciového titulu je formou vlastnictví společnosti.
  • Investicemi do akciových titulů si člověk vytváří možnost růstu svého bohatství. Historicky se akciím dařilo dlouhodobě generovat investorům výtečnou rentabilitu na původní investici.
  • Ceny akcií jsou hnané nabídkou a poptávkou. Nabídka a poptávka po akciích může být ovlivněna mnoha faktory zahrnujícími informace a novinky o společnosti, trhu nebo celé ekonomice, vývoji ekonomické situace daného odvětví či státu, ale také méně hmatatelnými faktory jako je sentiment investorů a jejich psychické rozpoložení.
  • Existuje mnoho rozdílných přístupů k investování. Některé z hlavních přístupů zahrnují hodnotové investování, růstové investování a dividendové investování.
  • Analýza finančních trhů a cenných papírů se dělí na dva hlavní proudy. Fundamentální analýza zahrnuje zohlednění veškerých dostupných kvalitativních a kvantitativních informací pro stanovení vnitřní hodnoty cenného papíru, a zohlednění jejího potenciálu pro investici. Druhou metodou je technická analýza, která vychází především z grafů a předcházejícího cenového vývoje pro zřízení prediktivních modelů a trendů pro cenu cenného papíru.
  • S investováním jsou spojena mnohá rizika, například tržní riziko, specifické riziko nebo riziko likvidity.

Body Image 4 - Stock Analysis

Glosář pojmů

Akcie (Stocks) – Investiční instrument, který investorovi zprostředkovává právo na podílu na zisku, někdy právo na hlasování nebo právo na likvidačním zůstatku (při vypořádání závazku v případě likvidace společnosti)

Burza (Stock exchange) – Trh, které slouží jako prostředník mezi kupci cenných papírů a prodejci

Diverzifikace (Diversification) – Rozprostření finančních prostředků investicí do portfolia různých akciových titulů za účelem snížení rizika ztráty

Dividenda (Dividend) – Pravidelná výplata peněžních prostředků z výsledku hospodaření společnosti investorům vlastnících její cenné papíry

Dlouhá pozice (Long position) – Nákupní pozice s očekáváním býčího trhu

Investorský sentiment (Investor sentiment) – Souhrnné rozpoložení, nálada stran investorů

Kapitálový zisk (Capital gain) – Zisk generovaný na základě zvyšující se ceny akciového titulu

Kmenová (běžná) akcie (Comomn stock) – Jedná se o standardní typ akcie, se kterou je spojeno právo na vlastnictví poměrné části společnosti a jejího zisku

Kontrakt pro vyrovnání rozdílu (CFD – contract for difference) – Finanční instrument, který umožňuje investorům profitovat na základě pohybu ceny podkladových cenných papírů, které investor nevlastní

Krátká pozice (Short position) – Prodejní pozice s očekáváním medvědího trhu

Pákový efekt (Leverage effect) – Efekt vyplývající z užívání páky, tedy zapůjčení kapitálu od brokera při otevírání pozice za účelem zvýšení potenciální ziskovosti daného obchodu

Riziko (Risk) – Pravděpodobnost situace, kdy se budoucí vývoj bude odchylovat od očekávaného vývoje

Rozptyl (Spread) – Rozdíl mezi nákupní cenou a prodejní cenou, jedná se o náklad při zadávání obchodu

Specifické riziko (Stock specific risk) – riziko spojené s jedním konkrétním akciovým titulem

Správa rizika (Risk management) – Zaměření se na zmírnění dopadu rizika při vytváření investiční strategie

Stop-loss (Stop loss) – automaticky realizovaný příkaz pro minimalizaci investičních ztrát

Take profit (Take profit) – automatický příkaz sloužící k prodeji konkrétní akcie a následné realizaci zisku

Tržní kapitalizace (Market capitalisation) – Celková cena všech emitovaných cenných papírů konkrétní společnosti

Tržní riziko (Market risk) – Riziko, že dojde neočekávanému vývoji celého finančního trhu

Zřiďte si účet u TBanque a začněte aplikovat své nabyté znalosti o investování do akcií.


Tyto informace mají pouze vzdělávací účel a neměly by se považovat za investiční radu, osobní doporučení, nabídku na koupi nebo prodej, žádost o koupi nebo prodej jakýchkoliv finančních nástrojů.
Tento materiál byl vytvořen bez ohledu na jakékoliv konkrétní investiční cíle nebo finanční situaci a nebyl připraven v souladu s právními a regulatorními požadavky pro podporu nezávislého průzkumu. Veškeré odkazy na minulou výkonnost finančního nástroje, indexu nebo investičního balíčku nejsou a neměly by být považovány za spolehlivý ukazatel budoucích výsledků.
TBanque nedává žádné záruky za přesnost nebo úplnost obsahu tohoto průvodce a nepřebírá v tomto směru žádnou zodpovědnost. Před poskytnutím jakéhokoliv kapitálu se ujistěte, že znáte rizika spojená s obchodováním. Nikdy neriskujte víc peněz, než kolik jste ochotni ztratit.