Rok 2021 byl bez jakýchkoliv pochyb pro kryptoaktiva velmi významným rokem. Během tohoto roku se ve světě krypto událo mnoho důležitých změn, mimo jiné nákup bitcoinů společností Tesla v hodnotě 1,5 miliardy dolarů či příchod služby krypto pokladny od společnosti PayPal.
Za zmínku stojí i to, že Goldman Sachs a JP Morgan projevily větší zájem o digitální aktiva a společnosti jako třeba Coca-Cola spustily nezaměnitelné tokeny (NFT).
Všechny tyto události i mnoho jiných vedly k tomu, že se kryptoaktiva dostala na rekordní maxima, díky čemuž se kryptoměny staly nejúspěšnější třídou aktiv roku 2021.
5 nejlepších kryptoaktiv, které se v roce 2022 oplatí sledovat
Rok 2022 slibuje ve světě kryptoaktiv velké věci. I proto jsme se rozhodli vytvořit průvodce některými z těch nejzajímavějších kryptoaktiv, které by investoři měli v roce 2022 sledovat . Mezi kryptoaktiva, kterým se budeme věnovat, patří:
Ethereum (ETH)
Polygon (MATIC)
Solana (SOL)
Decentraland (MANA)
The Sandbox (SAND)
Všechna tato kryptoaktiva můžete najít na platformě eToro v sekci kryptoměn.
Ethereum (ETH)
Minulá výkonnost není ukazatelem budoucích výsledků.
- Ethereum (ETH) je programovatelná blockchainová technologie, která umožňuje vytvářet a provozovat vysoce bezpečné, decentralizované aplikace související s blockchainem. Když lidé mluví o obchodování s Ethereem, vlastně tím myslí obchodování s ETH – tokenem, který je určený k podporování ekosystému Etherea. Ethereum je v současné době druhým největším kryptoaktivem podle tržní kapitalizace, a to hned za Bitcoinem.
- Ethereum umožňuje zapsat smart kontrakty do kódu na blockchainu. Smart kontrakty jsou v podstatě digitální dohody, které umožňují širokou škálu aplikací, včetně NFT (kryptoaktiva představující digitální položky, jako jsou obrázky, videa nebo dokonce virtuální pozemky) a aplikací decentralizovaných financí (DeFi).
- I když má Ethereum obrovský potenciál, má také i jisté nedostatky. Jedním z nich je, že nenabízí takovou rychlost jako některé jiné blockchainové platformy. Dalším nedostatkem je to, že má vysoké transakční poplatky. V důsledku těchto nedostatků získaly všeobecnou popularitu novější, efektivnější blockchainy, jako jsou Cardano či Solana.
- Ethereum je však v současné době v procesu vylepšování své platformy. Tento upgrade zahrnuje přechod z modelu „proof-of-work“ na „proof-of-stake“. První fáze tohoto velkého vylepšení již byla dokončena. Další fáze má být dokončena v tomto roce a závěrečná část v roce 2023.
- Po dokončení tohoto upgradu sítě bude Ethereum podstatně rychlejší, levnější a také škálovatelnější. Síť by měla být schopna zpracovat až 100 000 transakcí za sekundu (TPS) oproti přibližně 65 000 transakcím pro Solana a přibližně 250 pro Cardano. Tím by se mělo Ethereum pro vývojáře výrazně zatraktivnit.
- V roce 2022 by mohl Ethereum podpořit i pokračující růst NFT. Minulý rok jsme mohli zaznamenat, že tuto novou technologii přijalo vícero významných společností. Například společnost Nike koupila virtuální obuvnickou společnost, která dělá NFT. Celkově dosáhly tržby NFT v roce 2021 21 miliard USD, což je významný nárůst oproti 95 milionům USD za rok 2020. V roce 2022 pravděpodobně uvidíme na trhu NFT další významný růst.
Váš kapitál je ohrožen. Platí se další poplatky.
Polygon (MATIC)
Minulá výkonnost není ukazatelem budoucích výsledků.
- Polygon (MATIC) je platforma pro budování a propojování blockchainových sítí kompatibilních s Ethereem. Tato platforma byla navržena tak, aby řešila některé problémy spojené s jinými blockchainy, jako je pomalá rychlost a vysoké poplatky, a to bez toho, aby byly dělány kompromisy v oblasti bezpečnosti. Jedná se o řešení „vrstvy 2“.
- Jednou z velkých výhod Polygonu ve srovnání s Ethereem je jeho škálovatelnost. Polygon funguje vedle Etherea a může zpracovávat transakce založené na Ethereu, ale dokáže to mnohem rychleji, protože jsou zpracovávány na samostatném blockchainu. Transakční poplatky jsou ve srovnání s Ethereem také výrazně nižší. Díky této škálovatelnosti je atraktivní pro vývojáře, kteří chtějí vytvářet decentralizované aplikace.
- Díky své škálovatelnosti se Polygonu podařilo dosáhnout velmi rychlého a pozitivního přijetí a v loňském roce tuto technologii přijala řada známých společností. Například módní gigant Dolce & Gabbana uvedl na trh kolekci NFT využívající platformu Polygon. Poradenská firma Ernst & Young (EY) zase vydala vyhlášení, že použije protokol a framework Polygon k nasazení vlastních blockchainových produktů na blockchainu Ethereum. V roce 2022 zřejmě budeme svědky více partnerství s velkými korporacemi.
- V prosinci 2021 Polygon oznámil, že navázal partnerství se spoluzakladatelem Redditu Alexisem Ohanianem a jeho společností Seven Seven Six za účelem spuštění fondu 200 milionů dolarů na investice do sociálních médií, her a projektů Web 3.0 v síti Polygon.
- Nedávno bylo oznámeno, že Ryan Wyatt, šéf herní sekce YouTube, opustí tohoto giganta a nastoupí jako CEO právě do Polygon Studios. Ve své roli v Polygon se zaměří na růst vývojářského ekosystému prostřednictvím investic, marketingu a podpory vývojářů a překlenutí propasti mezi Webem 2.0 a Webem 3.0.
Váš kapitál je ohrožen. Platí se další poplatky.
Solana (SOL)
Minulá výkonnost není ukazatelem budoucích výsledků.
- Solana (SOL) je blockchainová platforma, jejímž cílem je poskytovat transakce s vysokou rychlostí, a to za nízké ceny, aniž by byly dělány kompromisy v otázce decentralizace. Stejně jako Ethereum může podporovat smart kontrakty. Nativní kryptoměna Solana je SOL, která se používá k placení transakčních poplatků v této síti.
- Solana si klade za cíl zlepšit škálovatelnost blockchainu pomocí kombinace technologií proof-of-stake a proof-of-history. Pomocí této kombinace zvládne až 65 000 TPS. Abychom toto číslo uvedli do perspektivy, platební společnost Visa dokáže zpracovat přibližně 1 700 TPS, zatímco Ethereum zvládne pouze 15 až 45 TPS.
- Kromě toho, že je rychlejší než Ethereum, je také mnohem ekonomičtější. Ethereum si někdy může účtovat až 100 USD za transakci. Naproti tomu průměrná transakce v ekosystému Solana stojí kolem 0,00025 USD.
- Díky rychlosti, cenové dostupnosti a škálovatelnosti Solana rychle získává pozornost vývojářů z celého světa. V současné době se v ekosystému Solana vyvíjí více než 400 projektů, včetně Solanart – jednoho z hlavních NFT tržišť. Toto číslo pravděpodobně v roce 2022 i v následujících letech bude růst.
- Rok 2022 by mohl být pro Solana velkým rokem. Podle kryptoanalytika Bank of America Alkeshe Shaha by Solana mohla převzít tržní podíl Etherea v oblastech, jako jsou mikroplatby a hraní her.
Váš kapitál je ohrožen. Platí se další poplatky.
Decentraland (MANA)
Minulá výkonnost není ukazatelem budoucích výsledků.
- Decentraland (MANA) je 3D platforma virtuálního světa, která je podporována blockchainem Ethereum. Její kryptoměnu MANA lze použít k nákupu pozemků, zboží a služeb v tomto virtuálním světě.
- Jedna věc, která odlišuje Decentraland od jiných populárních her založených na blockchainu, je skutečnost, že není řízena centralizovanou organizací. Místo toho existuje decentralizovaná autonomní organizace (DAO), která řídí zásady určující, jak tento virtuální svět funguje.
- Decentraland, který je docela podobný herní platformě Roblox, je jedním z hlavních „metaverse“ kryptoaktiv a získal velkou pozornost v listopadu loňského roku, přibližně v době, kdy Facebook oznámil, že se bude v budoucnu intenzivně soustředit na metaverse a změní svůj název na Meta Platforms.
- Od listopadu uživatelé ve velkém nakupovali virtuální pozemky v Decentralandu. A podle start-upu s umělou inteligencí NWO.ai – který využívá strojové učení a lidská metadata k včasné identifikaci globálních posunů – virtuální zabírání půdy pravděpodobně přetrvá i v roce 2022, protože metaverse získá momentum a investoři si uvědomí, že mohou potenciálně zpeněžit svá virtuální aktiva.
- Platforma Decentraland oznámila řadu partnerství se známými společnostmi a organizacemi. Nedávno například spolupracovala s elektronickým gigantem Samsung, který v Decentralandu spustil virtuální repliku svého newyorského obchodu. V roce 2022 zřejmě můžeme očekávat další podobná partnerství.
Váš kapitál je ohrožen. Platí se další poplatky.
The Sandbox (SAND)
Minulá výkonnost není ukazatelem budoucích výsledků.
- The Sandbox (SAND) je metaverse hra postavená na blockchainu Ethereum. V jejím herním prostoru mohou uživatelé vytvářet nebo kupovat aktiva na blockchainu pomocí tokenů SAND.
- Sandbox přináší výhody technologie blockchain do hraní her. Uživatelé jsou považováni za vlastníky aktiv, která vytvářejí, a mohou za svá aktiva stanovit cenu a kdykoli je prodat.
- Zájem o The Sandbox stoupá. Ilustruje to skutečnost, že v roce 2021 se jeho uživatelská základna pětinásobně rozrostla a dosáhla číslo 500 000. Nyní má více než 30 000 aktivních uživatelů měsíčně, z nichž přibližně polovina tráví ve virtuálním světě více než hodinu denně.
- The Sandbox uzavřela partnerství s celebritami včetně rappera Snoop Dogga. Umělec vloni koupil virtuální pozemek ve svém metaversu a v současnosti tam staví sídlo. Navázala také partnerství se společností Adidas, která si zakoupila virtuální pozemek.
- V roce 2022 plánuje The Sandbox zahájit svůj první virtuální koncert se Snoop Doggem a dalšími umělci. Plánuje také zpřístupnit svůj metaverse uživatelům mobilních zařízení. Tento vývoj by mohl pomoci kryptoaktivám získat ještě větší dynamiku.
Váš kapitál je ohrožen. Platí se další poplatky.
Jak investovat do kryptoaktiv
Pokud chcete zjistit více informací o tom, jak investovat do kryptoaktiv, využijte mnoho užitečných průvodců, které vám na své platformě nabízí TBanque.
TBanque je platforma s mnoha aktivy, která nabízí jak investování do akcií a kryptoaktiv, tak i obchodování s CFD.
CFD jsou komplexním nástrojem s vysokým rizikem rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. 67 % účtů retailových investorů ztrácí peníze při obchodování CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých peněz.
Grafy pocházejí z platformy TBanque 10/05/2022. Veškeré obchodování s sebou nese riziko. Riskujte pouze kapitál, který si můžete dovolit ztratit.
Tato publikace je považována za marketingovou komunikaci a jako taková neobsahuje a neměla by být považována za obsahující investiční poradenství, osobní doporučení ani nabídku či výzvu k nákupu či prodeji jakýchkoli finančních nástrojů. Tato publikace nebyla připravena v souladu s právními a regulačními požadavky na podporu nezávislého výzkumu. Při výrobě tohoto materiálu nebrala společnost TBanque žádné konkrétní investiční cíle ani finanční situaci. Jakékoli odkazy na minulou výkonnost finančního nástroje, finančního indexu nebo balíčku investičního produktu nejsou a neměly by být brány jako spolehlivý ukazatel budoucích výsledků. Společnost TBanque nereprezentuje a nepřebírá žádnou odpovědnost za přesnost nebo úplnost obsahu této publikace, která byla připravena s využitím veřejně dostupných informací. Tato komunikace nesmí být reprodukována bez souhlasu společnosti TBanque.
Nulová provize je dostupná pouze klientům společností TBanque Europe Ltd. a TBanque UK Ltd. a nevztahuje se na krátkodobé obchody s akciemi nebo obchody s akciemi s pákovým efektem. Nulová provize znamená, že při otevírání nebo uzavírání pozice nebyl účtován žádný brokerský poplatek. Jsou účtovány další poplatky. Pro další informace o poplatcích navštivte https://www.etoro.com/cs-cz/trading/fees. Váš kapitál je ohrožen.