O TBanque


Firma TBanque powstała w 2007 r., a jej wizją było otwarcie światowych rynków, tak by każdy mógł inwestować krótko- i długoterminowo w prosty i przejrzysty sposób. Grupa TBanque składa się z platformy TBanque, naszego wieloaktywowego systemu transakcyjnego i inwestycyjnego, oraz spółki eToroX, zarządzającej naszym portfelem kryptowalut i giełdą tych instrumentów.

 

Platforma TBanque umożliwia ludziom inwestowanie w aktywa, których potrzebują, od akcji i surowców po kryptoaktywa. Jesteśmy globalną społecznością składającą się z ponad 12 milionów zarejestrowanych użytkowników, którzy dzielą się swoimi strategiami inwestycyjnymi — każdy może też śledzić metody naszych najbardziej skutecznych inwestorów. Ze względu na prostotę platformy użytkownicy mogą łatwo kupować, utrzymywać i sprzedawać aktywa, monitorować swój portfel w czasie rzeczywistym i zawierać transakcje w dowolnym momencie.

 

TBanque działa jako pomost pomiędzy starym i nowym światem inwestycji, pomagając inwestorom korzystać z przeniesienia aktywów do łańcucha bloków. TBanque jest jedynym miejscem, w którym inwestorzy mogą przechowywać tradycyjne aktywa, takie jak akcje lub surowce, obok aktywów nowej generacji, takich jak Bitcoin. Sądzimy, że w przyszłości wszystkie aktywa będą mieć postać tokenów, jak również że kryptowaluty są tylko pierwszym krokiem na drodze do zaistnienia tego stanu.

 

Ewolucji technologii towarzyszła ewolucja naszej działalności. W 2018 r. stworzyliśmy eToroX, naszą spółkę zależną zajmującą się technologiami opartymi na łańcuchu bloków. eToroX zapewnia infrastrukturę w postaci portfela i giełdy kryptoaktywów, wspierającą nasze zaangażowanie w przyspieszanie ewolucji aktywów tokenizowanych. Jesteśmy przekonani, że wykorzystanie wszystkich możliwości technologii opartych na łańcuchu bloków pozwoli nam stać się pierwszym prawdziwie globalnym dostawcą usług, umożliwiającym każdemu inwestowanie krótko- i długoterminowe oraz oszczędzanie.

 

TBanque podlega w Europie Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Urzędowi Nadzoru nad Działalnością Sektora Finansowego (FCA), a w Australii Australijskiej Komisji Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC)


Przedstawiciele TBanque ds. kontaktów z prasą:


Amy Butler
Global Head of PR & Communications
[email protected]

Harriet Pickering
Global PR and Communications Manager
[email protected]

Zarina Banu
European Head of PR and Communications
[email protected]

 

Samuel Collins-Charles
European PR and Communications Assistant Manager
[email protected]

Najnowsze komentarze mediów


  • 04.05.2021 - Simon Peters, analityk TBanque na polskim rynku; ethereum, Tesla, JPMorgan

    TBanque Ethereum osiąga rekordowy poziom w wysokości 3 400 dolarów

    „Ethereum osiągnął rekordowy poziom powyżej 3 400 dolarów po weekendzie gwałtownych ruchów cen, a sama moneta nadal dywersyfikuje się w stosunku do bitcoina”.

    „Do tej pory cena wzrosła o ponad 25 proc. w tym miesiącu, osiągając szczyt na poziomie 3 423 dolarów, a obecnie notowana jest tuż poniżej tego poziomu na poziomie 3 350 dolarów”.

    „Ethereum podąża ostrym kursem w górę od czasu jego ostatniego hardforku, ponieważ nadal udowadnia swoją przydatność. Liczba DApps (zdecentralizowanych aplikacji) na platformie nadal rośnie, a obecnie wzrasta zapotrzebowanie ze strony inwestorów instytucjonalnych na samą kryptowalutę”.

    „W międzyczasie bitcoin, największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej, utrzymała w weekend wartość około 55 000 dolarów”.

     

    Tesla sprzedaje bitcoiny, aby „udowodnić płynność finansową”

    „Elon Musk ujawnił, że Tesla, producent samochodów elektrycznych, sprzedał 10 proc. swoich bitcoinów, aby zademonstrować płynność tego tokena”.

    „Firma ujawniła w zeszłym tygodniu w swojej aktualizacji zysków, że osiągnęła 101 milionów dolarów dochodu w pierwszym kwartale, sprzedając część swoich krypto pozycji w bitcoinach o wartości 1 miliarda dolarów”.

    „Musk opisał na Twitterze, motywy, które za tym stoją, ruch. W tweecie napisał: Nie sprzedałem żadnego z moich bitcoinów. Tesla sprzedała 10 proc. swoich udziałów, aby udowodnić płynność bitcoinów, jako alternatywę dla trzymania gotówki w bilansie”.

    „Tesla była jedną z pierwszych wielkich firm, które dodały bitcoin do swojego bilansu”.

    „Dyrektor finansowy Tesli, Zachary Kirkhorn, powiedział w rozmowie telefonicznej dotyczącej wyników firmy, że wierzy ona w długoterminową wartość bitcoina”.

     

    JPMorgan zaoferuje aktywnie zarządzany fundusz bitcoin klientom prywatnym

    „Jak wynika z raportów, JPMorgan przygotowuje się do udostępnienia swoim klientom aktywnie zarządzanego funduszu bitcoin”.

    „Ten nowy fundusz, uruchomiony we współpracy ze specjalistyczną firmą zarządzającą aktywami bitcoin NYDIG, będzie dostępny dla prywatnych klientów banku, a fundusz ma zostać uruchomiony latem tego roku”.

    „Aktywne zarządzanie odróżni ten produkt od coraz bardziej popularnych trackerów, które podążają za zmianami cen kryptowaluty”.

    „Niemniej jednak ten ruch jest poważnym zwrotem dla banku. W 2017 roku dyrektor generalny JPM, Jamie Dimon, powiedział w wywiadzie dla CNBC, o bitcoinie że „Jest gorszy niż cebulki tulipanów. To się nie skończy dobrze. Ktoś po prostu przez to zginie. Bitcoin nie jest prawdziwy i w końcu zostanie zamknięty”.

  • 04.05.2021 - Paweł Majtkowski, analityk TBanque na polskim rynku; Ożywienie w USA/Uber

    „Wzrost PKB w USA o 6,4 proc. (w wariancie urocznionym k/k) to potwierdzanie sukcesu kampanii szczepień oraz potwierdzenie skuteczności pakietów stymulujących gospodarkę. A wzrost wydatków konsumenckich o 10,7 proc. k/w wygląda na zapowiedź boomu w amerykańskiej gospodarce, choć problemem może być rosnąca inflacja. W Europie kampania szczepień jest w większości krajów opóźniona w stosunku do USA od około jednego do trzech miesięcy. Także plan odbudowy Next Generation EU będzie dostępny dla krajów dopiero w drugiej połowie roku. Dlatego wyniki na starym kontynencie wskazują cały czas na pogłębianie się recesji. PKB w całej UE spadło w pierwszym kwartale o  0,4 proc k/k (strefa euro -0,6 proc. k/k.). Gospodarka Niemiec skurczyła się o 1,7 proc. k/k, zaskoczeniem jest relatywnie dobry wynik Francji – wzrost o 0,4 proc. k/k.”

    „Za nami kolejny tydzień publikacji raportów za pierwszy kwartał, swoje wyniki przedstawiła już ponad połowa spółek z giełd w USA. Aż 87 proc. z nich pobiła oczekiwania analityków. Ich zyski wzrosły o 39 proc. r/r. Motorami wzrostów  w USA są spółki cykliczne, energetyczne i finansowe. Jeszcze lepsze wyniki kwartalne są w Europie, opublikowane już wyniki spółek z indeksu STOXX Europe 600 pokazują wzrost zysków o 71% r/r. Tu także motorem wzrostu  były spółki cykliczne i sektor finansowy.”

     

    Uber w górę?

    „Uber zaprezentuje jutro swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał. Analitycy spodziewają się wzrostu zysków przy niższym poziomie przychodów. Pandemia bardzo mocno dotknęła firmę. Jednak szybkie wychodzenie amerykańskiej gospodarki z kryzysu powinno jej pomóc. Problemem pozostaje fakt, że nawet przed pandemią Uberowi trudno było wypracować zyski i przez wiele lat raportował głównie straty. Kolejnym wyzwaniem są nowe regulacje związane z warunkami zatrudnienia kierowców, które stanowią zagrożenie dla modelu biznesowego firmy. Nawet pomimo faktu, że Kalifornia, będąca dla firmy ważnym rynkiem, została wyłączona z tych regulacji. Obecnie Uber skupia się na dywersyfikacji swojego biznesu, starając się zwiększać udział dostaw różnych produktów (spożywczych, farmaceutycznych, alkoholu) w swoich przychodach. Od początku roku akcje Ubera wzrosły o 6,5 proc.”

  • 03.05.2021 - TBanque dodaje Dogecoin do swojej oferty kryptowalut

    TBanque, platforma inwestycyjna obejmująca wiele aktywów, ogłosiła dzisiaj dodanie do swojej oferty kryptowalut monety Dogecoin ze względu na duże zapotrzebowanie klientów. Ponad 20 milionów użytkowników eToro zarejestrowanych na całym świecie będzie teraz mogło kupić tę kryptowalutę.

    Dogecoin jest cyfrową walutą typu open source, stworzoną jako metoda dawania napiwków twórcom treści w mediach społecznościowych. Został opracowany przez inżynierów oprogramowania, którzy zaprojektowali ją jako jedną z najszybszych sieci blockchain do przeprowadzania transakcji dzięki jednominutowym interwałom blokowym.

    Tokenizowana wersja Dogecoin jest dostępna w sieci Ethereum, zapewniając posiadaczom monety Doge dostęp do świata zdecentralizowanych finansów. Rozwój de-fi jest jednym z największych trendów w kryptowalutach jaki można zaobserwować w ciągu ostatnich 12 miesięcy, który zwiastuje nową erę projektów opartych na blockchain, promujących pożyczanie i handel bez pośredników.

  • 27.04.2021 - Paweł Majtkowski, analityk TBanque na polskim rynku; Stóp procentowych w US

    „Jutro FED zbiera się na posiedzeniu, by podjąć decyzję w kwestii stóp procentowych. I jest prawie pewne, że nie wprowadzi korekt do swojej polityki monetarnej. Stopy procentowe pozostaną na poziomie 0-0,25 proc., a drugi element niekonwencjonalnej polityki pieniężnej – miesięczna wartość aktywów skupowanych w ramach luzowania ilościowego (QE) będzie dalej wynosić 120 mld dolarów.  Świetne dane gospodarcze, które napłynęły w zeszłym tygodniu z USA to jednak wciąż za mało, by zmienić choćby perspektywę ewentualnych podwyżek stóp procentowych w USA – obecnie wskazuje się zwykle na 2023, a nawet 2024 rok. W czwartek podobna decyzje o niezmienianiu stóp podjął Europejski Bank Centralny. Zapewne taka sama będzie też decyzja RPP, jaką poznamy 5 maja”.

    „W najbliższym czasie możemy spodziewać się dalszego wzrostu inflacji w USA. W kwietniu jej poziom może przekroczyć 3 proc., a w maju zbliżyć się do 4 proc. A to za sprawą szybko odradzającej się gospodarki. Już 135 mln Amerykanów otrzymało pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19, a prawie 90 mln przeszło cały cykl szczepień. Widać w napływających danych gospodarczych, że Amerykanie, którzy w znaczącej liczbie otrzymali w połowie marca czeki na 1400 dolarów z pakietu stymulacyjnego Joe Bidena, ruszyli na rynek wydawać pieniądze. W dyskusjach nad pakietem Bidena pojawiały się głosy, że jest on za duży i może doprowadzić do przegrzania gospodarki. Odpowiadały im argumenty tych ekonomistów, którzy uważali, że wielu Amerykanów nie wyda od razu otrzymanych pieniędzy, tylko zaoszczędzi je, budując w ten sposób swoją finansową poduszkę bezpieczeństwa. Pierwsze dane pokazują, że jednak pierwsza hipoteza może być bardziej prawdopodobna, choć na dokładne dane obrazujące jak amerykanie skonsumowali środki z pakietu stymulacyjnego, przyjdzie nam poczekać co najmniej kilka miesięcy. Rosnąca inflacja może wywoływać presję na FED co do zmiany perspektyw wzrostu stóp procentowych. Kluczowa jednak będzie ocena co do trwałości inflacji, wiele ekonomistów uważa bowiem że w obecnej sytuacji może ona mieć charakter krótko lub średnioterminowy”.

    „W tym kontekście warto wspomnieć, że w środę Bank of Canada, także pozostawił swojej stopy bez zmian (0,25 proc), jednak ograniczył poziom QE z 4 do 3 mld dolarów kanadyjskich tygodniowo. Stało się to właśnie w odpowiedzi na dane o inflacji w marcu, która w Kanadzie wyniosła 2,2 proc., czyli mniej niż w USA gdzie sięgnęła 2,6 proc. Ta niespodziewana decyzja pokazała, że inflacja może jednak sporo namieszać na rynkach w najbliższych miesiącach”.

    „Koniec zeszłego tygodnia przyniósł informację, że dla sfinansowania dalszych wydatków stymulujących gospodarkę Joe Biden zaproponuje podwyżkę podatków. Podniesiony ma zostać podatek od zysków kapitałowych, ale tylko tych powyżej 1 mln dolarów, z obecnych 20 do 39,6 proc. Rynki zareagowały na tą informację spadkami w czwartek, jednak później okazało się, że ta początkowa reakcja była przesadzona, a w piątek rynek znowu rósł. Spadki dotknęły także rynku kryptowalut. Joe Biden ma oficjalnie przestawić to rozwiązanie jeszcze w tym tygodniu”.

    „Gospodarka także w Polsce powoli się odradza. Miniony tydzień przyniósł sporo danych, które pozytywnie zaskoczyły analityków. Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w marcu o 18,9 proc. r/r, a wobec lutego o 2,3 proc. To świetny odczyt, nawet mimo rosnących oczekiwań. Widać, że popyt na Polski towary jest znaczący zarówno w kraju, jak i za granicą. Ważnym elementem wspierającym nasz eksport pozostaje tani złoty.  Sprzedaż detaliczna natomiast poszła w górę w marcu o 15,2 proc. (w cenach stałych). Tak dobre wyniki to w dużym zakresie efekt niskiej bazy. Jednak wzrost sprzedaży ubrań o 93 proc. r/r, czy elektroniki i mebli o 39 proc. robi wrażenie. Ważnym trendem jest przesunięcie sprzedaży z tradycyjnych kanałów do Internetu. W marcu sprzedaż przez Internet wzrosła o 28,8 proc. w stosunku do lutego. Udział tej sprzedaży wzrósł w marcu do 9,5 proc”.

    „W tym tygodniu poznamy wyniki za pierwszy kwartał największych firm technologicznych, m.in. większości z grupy nazwanej FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Alphabet – Google).  W zeszłym tygodniu wyniki opublikowało 22% spółek z indeksu S&P500, z czego 86% było powyżej oczekiwań”.

  • 22.04.2021 - Paweł Majtkowski, analityk TBanque na polskim rynku; Martwisz się likwidacją OFE? Pomyśl o ETF.

    Postępujący proces likwidacji OFE po raz kolejny przypomniał nam, że musimy samodzielnie odkładać na emeryturę. W długoterminowym portfelu powinny pojawić się fundusze ETF, które są jednym z najtańszych sposobów na inwestowanie. Na różnych parkietach jest notowanych prawie 8 tys. takich funduszy. W Polsce natomiast wciąż pozostają poza głównym nurtem inwestycyjnym.

    Na świecie jest obecnie notowanych prawie 8 tys. funduszy ETF, podczas gdy 10 lat temu było ich zaledwie 2,5 tys. To znaczący wzrost pokazujący, że ten instrument cieszy się na świecie zasłużoną popularnością. W Polsce w fundusze inwestuje 3,5 mln osób (dane firmy Analizy Online o liczbie klientów TFI na koniec 2020 roku), 1,3 mln posiada rachunki maklerskie (dane KDPW na koniec 2020 r.), jednak tylko bardzo niewielki odsetek tych klientów inwestuje w ETF.

    ETF (Exchange Traded Fund) to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie. Jego najważniejszą cechą jest to, że możemy go kupować i sprzedawać, jak akcje zwyczajnej spółki. Transakcje dokonywane są natychmiast, inaczej niż w wypadku standardowych funduszy inwestycyjnych, w przypadku których zakup lub umorzenie może zająć nawet kilka dni. Za zakup i sprzedaż ETF-ów płacimy prowizje, które są bardziej zbliżone do prowizji maklerskich (wynoszących 0-1 proc.) niż do prowizji pobieranych przez fundusze (1-5 proc.). Właśnie znacznie niższe opłaty to główna zaleta takich funduszy.

    ETF-y czasem mylnie utożsamia się z  „funduszami indeksowymi”, ponieważ historia tego instrumentu zaczęła się od pasywnych funduszy, których celem było odzwierciedlenie konkretnego indeksu. Dla wielu osób ETF cały czas oznacza po prostu fundusz odzwierciedlający indeks. Jednak w ostatnich latach sytuacja się zmieniła. W USA i Europie pojawiło się wiele aktywnych ETF, czyli takich w których zarządzający dobierają spółki do portfela i dynamicznie zmieniają jego skład zależnie od przyjętej strategii. Przykładem takiego funduszu jest ARK Innovation ETF, który dobiera do swojego portfela innowacyjne spółki technologiczne. Fundusz był hitem 2020 roku, potem na jego notowaniach doszło do korekty, teraz powoli odrabia straty.  Inny przykład to US Global Jets ETF, którego portfel składa się z akcji linii lotniczych, firm transportowych i producentów samolotów. To fundusz, który może zyskiwać na powrocie gospodarki do normalności po pandemii.

    Jednak wiele oferowanych ETF-ów to cały czas właśnie fundusze pasywne. Mogą one kopiować bardzo znane indeksy jak np. Vanguard S&P 500 ETF czy Lyxor WIG 20 UCITS ETF, ale mogą także te mniej popularne. Na przykład Horizons Marijuana Life Sciences Index ETF odwzorowuje North American Marijuana Index, w którego składzie znajdują się spółki związane z rynkiem marihuany w USA i Kanadzie. Warto rozważyć wykorzystanie takich funduszy w konstruowaniu naszych portfeli inwestycyjnych, bowiem okazuje się, że w długiej perspektywie strategie pasywne bywają skuteczniejsze od strategii aktywnych. Często wysiłki zarządzających funduszami po prostu idą na marne, a czasem nawet są źródłem strat. Zatem jeśli konstruujemy portfel inwestycyjny, szczególnie w przypadku długoterminowego oszczędzania na emeryturę, powinniśmy zastanowić się nad włączeniem do niego pasywnych funduszy ETF. Jak wspomnieliśmy wcześniej, ETF-y oferują niskie koszty, które w okresie długoterminowej inwestycji mogą dać nam dodatkowo od kilkunastu do kilkudziesięciu procent zysku.

    Czemu zatem ETF-y tak rzadko trafiają do portfeli inwestycyjnych Polaków? Przez długi czas największy problem stanowił ograniczona dostępność takich funduszy. Najłatwiejszy dostęp polscy inwestorzy mają do ETF notowanych na giełdzie w Warszawie. Jest tam obecnie notowanych 9 takich funduszy, które można kupować poprzez biura maklerskie. Ta oferta jest powoli rozszerzana, jednak trudno wyjść z błędnego koła, w którym mały popyt powoduje uboga ofertę, a uboga oferta nie sprzyja popytowi. Znacznie więcej ETF-ów mają do dyspozycji klienci biur maklerskich i niezależnych brokerów. Dotyczy to zarówno funduszy pasywnych, jak i aktywnych z różnych sektorów.

    Drugim problem dla wielu inwestorów pozostaje kwestia ryzyka kursowego, bowiem ETF-y (poza lokującymi środki w spółki z giełdy w Warszawie) inwestują w zagraniczne spółki. Dostępne na giełdzie w Warszawie fundusze ETF na zagraniczne indeksy nie zapewniają eliminacji ryzyka kursowego, podobnie jest, gdy kupujemy ETF-y w biurze maklerskim lub u brokera. Warto jednak pamiętać, że dobrze skonstruowany i zdywersyfikowany portfel inwestycyjny może zawierać zarówno akcje zagraniczne, jak i fundusze ETF, bez konieczności zabezpieczenia walutowego.

    Dostęp do funduszy ETF wreszcie jest obecnie w Polsce całkiem szeroki. Problem ryzyka kursowego dotyczy natomiast wszelkich inwestycji w walutach obcych. Bo jeśli można np. inwestować w kwotowane w dolarze akcje Apple czy Amazon, można robić to samo z funduszami ETF. Nic już zatem nie stoi na przeszkodzie, byśmy w Polsce bardziej zainteresowali się inwestowaniem w ETF-y. A jeśli kolejne perturbacje związane z systemem emerytalnym zachęciły Cię do myślenia o samodzielnym inwestowaniu na ten cel, rozważ włączenie ETF do swojego portfela.

     

  • 19.04.2021 - Simon Peters, TBanque Market Analyst; Bitcoin, Ethereum, Grayscale

    Bitcoin odbija się po gwałtownym załamaniu wartości, obniżając cenę do 50 000 dolarów

    „Cena bitcoina w weekend spadła, osiągając w niedzielę najniższy poziom 50 000 dolarów, tuż przed odbiciem. Powodem tego jest gwałtowny krach, który wpłynął na główne kryptowaluty”.

    „Bitcoin, ethereum i XRP, a także większość innych głównych altcoinów, zostały dotknięte nagłym załamaniem wczesnym rankiem w niedzielę, co spowodowało gwałtowny spadek cen”.

    „Przerwy w dostawie prądu w Chinach, które w konsekwencji spowodowały ogromny spadek wartości hashrate bitcoinów, są wymieniane jako potencjalna przyczyna tego spadku ”.

    „Ceny spadły do najniższych poziomów z dnia na dzień, ale bitcoin powrócił dziś rano do poziomu 56 000 dolarów, a pozostałe kryptowaluty, takie jak Cardano, również powoli odzyskują na wartości, chociaż w obu przypadkach są one około o 10 proc. tańsze od szczytowych wartości ”.

     

    Hard fork Ethereum podbija jego cenę do rekordowo wysokiego poziomu

    „W zeszłym tygodniu Ethereum przekroczył cenę 2 500 dolarów za monetę, gdy pojawił się długo oczekiwany berliński hard fork”.

    „Druga co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej wprowadziła hard fork, aby spróbować rozwiązać istotny problem swojej sieci – wysokie “opłaty za gaz”. “Opłaty za gaz” wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a użytkownicy zauważyli, że koszty transakcji wystrzeliły z poniżej 10 centów do szczytowej wartości 40 dolarów, osiągniętej w lutym tego roku”.

    „Obecnie średnia opłata wynosi blisko 19 dolarów, ale jest to znacznie więcej niż minimalne opłaty pobierane przez inne graczy na rynku, takich jak Cardano i Algorand”.

    „Hard fork sieci zmienił algorytm obliczania “opłat za gaz”, mając na celu zmniejszenie kosztów, które w przeciwnym razie mogłyby skłonić użytkowników do przejścia na inne platformy”.

    „Po gwałtownym wzroście wartości do nowego szczytu w ten weekend gwałtowny krach spowodował, że cena spadła, zatrzymując się na poziomie około 2 250 dolarów”.

     

    Binance zakończyła największe spalanie monet

    „Platforma Binance zakończyła 15. kwartalne wypalanie tokenów Binance Coin (BNB), niszcząc ponad milion monet o wartości 5,8 miliarda dolarów”.

    „Wypalanie nastąpiło po gigantycznym rajdzie monet, który podwoił się w ciągu miesiąca i wzrósł o około 3 492 proc. w ciągu roku”.

    „Wypalanie skutecznie wyrzuciło z obiegu monety BNB o wartości 595 314 380 dolarów. Wraz z nim całkowita podaż BNB oficjalnie spadła z 170 532 825 monet BNB do 169 432 937. To piętnaste kwartalne wypalanie BNB i jest najwyższym w historii, jeśli chodzi o wartość w dolarach amerykańskich” – powiedział Changpeng Zhao, prezes Binance”.

     

    Magazyn TIME współpracuje z Greyscale

    „Prezes TIME Magazine ogłosił, że znany na całym świecie magazyn rozpoczyna współpracę z Grayscale Investments w celu wyprodukowania serii filmów o kryptowalutach”.

    „To kolejne wydarzenie, które potwierdza długoterminowy potencjał kryptowalut. Tym razem TIME Magazine powiedział, że nawiązał współpracę z Grayscale Investments, aby nie tylko nakręcić serię edukacyjnych filmów, ale także otrzymywać w ramach realizacji płatności w bitcoinach. Dodatkowo TIME zobowiązał się do utrzymania kryptowalut na swoim saldzie”.

    „Założony w 1923 roku magazyn TIME ma ponad 20 milionów subskrybentów na całym świecie i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych publikacji na świecie”.

    „Dyrektor generalny Grayscale, Michael Sonnenshein, napisał w poniedziałek na Twitterze, że „jest podekscytowany współpracą z magazynem TIME”, dodając, że umowa dotycząca płatności w bitcoinie była „pierwszą tego typu dotyczącą współpracy medialnej”.

  • 12.04.2021 - Simon Peters, TBanque Market Analyst; Bitcoin

    Bitcoin zbliżył się na TBanque do rekordowej wartości, a ethereum utrzymuje się na stałym poziomie

    „Cena bitcoina wzrosła w weekend powyżej 60 000 dolarów, zbliżając się do swojego rekordu wszechczasów, dzięki zmniejszonej podaży i rosnącym popycie ze strony nowych typów inwestorów”.

    „Największa na świecie kryptowaluta zanotowała wzrost ceny do 60 730 dolarów w sobotę, a dziś rano jego cena wynosi 60 132 dolarów”.

    „Cena Bitcoina ponownie wzrosła dzięki wielu czynnikom, w tym nowemu popytowi ze strony inwestorów instytucjonalnych i zarządzających majątkiem, oferujących klientom ekspozycję na kryptowaluty. Tymczasem spadek rezerw na giełdzie zmniejsza podaż, ponieważ coraz więcej inwestorów przenosi walutę do własnych portfeli”.

    „Niedawny wzrost stawia bitcoina nieznacznie poniżej jego rekordowego poziomu, który wynosił ponad 61 500 dolarów”.

    „Natomiast ethereum, które pod koniec zeszłego tygodnia osiągnęło rekordowy poziom 2 151 dolarów, utrzymuje się na stabilnym poziomie blisko nowego szczytu, osiągając dziś rano wartość 2 134 dolarów”.

    Czy Rosja będzie pierwszym krajem, który wprowadzi cyfrową walutę?

    „Rosyjski Bank Centralny zasygnalizował, że wprowadzenie cyfrowego rubla nastąpi w 2023 r. Na wirtualnej konferencji prasowej w zeszłym tygodniu liderzy rosyjskiego banku centralnego przekazali najważniejsze informacje o planach wypuszczenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC)”.

    „Rosja od jakiegoś czasu zamierzała wypuścić cyfrowego rubla i spodziewała się, że do końca tego roku uruchomi wymaganą infrastrukturę, w celu przetestowania cyfrowych prototypów w 2022 r. Prowadzono dyskusje, w jaki sposób bank centralny będzie chciał ograniczyć transakcje gotówkowe, aby umożliwić płynne przejście na walutę cyfrową. Będzie to możliwe dzięki zawężeniu transakcji bezgotówkowych, aby zrównoważyć niedobory płynności po wprowadzeniu zasobu cyfrowego”.

    „To posunięcie wynika ze stałej cyfryzacji rosyjskich płatności. Olga Skorobogatova, członek zarządu Banku Rosji, ujawniła, że 73 proc. transakcji w Rosji odbywa się obecnie w formie bezgotówkowej, co jest znaczącą zmianą w stosunku do kilku lat wstecz, kiedy uważano głównie gotówkę ”.

  • 19.04.2021 - Paweł Majtkowski, analityk TBanque na polskim rynku; Inflaca

    ,,Inflaca w USA odnotowała największy miesięczny wzrost od sierpnia 2012 roku – rosnąc o 0,6 proc. m/m. Także roczny odczyt wnoszący 2,6 proc., to najwyższy poziom od sierpnia 2018 roku. Wzrost cen towarów i usług to efekt wychodzenia z pandemii i zwiększonego popytu na wiele z nich. Znacząco na inflację wpłynął wzrost cen benzyny o 9,1 proc. m/m związany m.in. z problemami z produkcją spowodowanymi przez burze śnieżne, które w lutym nawiedziły Teksas. Także ceny innych paliw rosły mocno w ciągu ostatniego miesiąca. Ceny żywności wzrosły w marcu o 0,1 proc. m/m i w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej o 3,5 proc. Te dane zaprezentowano we wtorek”.

    „W czwartek natomiast poznaliśmy kolejne dane wskazujące na znaczne ożywienie w USA. Bardzo pozytywnie zaskoczyły rynek informacje o liczbie nowych bezrobotnych – w tygodniu zakończonym 10 kwietnia było ich tylko 576 tys., choć spodziewano się 700 tys. Tydzień wcześniej było ich bowiem 769 tys. Także dane o wzroście sprzedaży detalicznej w marcu o 9,8 proc. znaczono przerosły rynkowe oczekiwania (5,9 proc.). To pokazuje, że wielu amerykanów postanowiło nie czekać i od razu wydać 1400 dolarów otrzymane w ramach pakietu stymulacyjnego Joe Bidena. W połowie marca pomoc bezpośrednia o wartości 376 mld dolarów trafiła w formie 159 mln bezpośrednich płatności do amerykańskich rodzin. W kolejnych miesiącach będzie na pewno wpływało także na poziom inflacji”.

    „Tydzień na globalnym rynku zakończyła informacja o rekordowym – 18,3 proc. r/r wzroście PKB Chin w pierwszym kwartale. Choć sama liczba wydaje się imponująca, do tego jest to najwyższy wzrost w historii Chińskiej statystyki PKB, to analitycy spodziewali się nawet wyższego odczytu. Głownie za sprawą efektu bazy, bowiem w pierwszym kwartale 2020 roku w Chinach panował drakoński lockdown, co znalazło odzwierciedlenie w spadku PKB o 6,8 proc. Wzrost w pierwszym kwartale 2021 wobec poprzedniego kwartału wyniósł bowiem tylko 0,6 proc”.

    „W Polsce inflacja wzrosła w marcu o 3,2 proc. r/r i jest o 1 proc. wyższa niż w lutym. Podobnie jak w USA najbardziej wpłynęły na inflację ceny paliw. Jednak sama przyczyna wzrostu była inna. Z powodu słabego złotego rosną ceny wszystkich towarów z importu, w tym ceny ropy naftowej wykorzystywanej do produkcji paliw.  Podrożały także napoje oraz owoce i warzywa, a staniało mięso, odzież i obuwie oraz nośniki energii”.

    „W środę poznamy natomiast poziom inflacji w Wielkiej Brytanii. Prognozy wskazują na wzrost cen (inflacja CPI) o 0,5 proc. w marcu w stosunku do lutego oraz wzrost wskaźnika r/r do 0,7 proc. (z 0,4 proc. w lutym). Przed nami także kulminacja publikacji wyników spółek za pierwszy kwartał”.

     

  • 19.04.2021 - Paweł Majtkowski, analityk TBanque na polskim rynku; Johnson & Johnson

    „W minionym tygodniu uwaga rynku była skupiona na firmie Johnson and Johnson. Po wtorkowej wspólnej informacji Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) i Federalnej Agencja ds. Leków (FDA), że badają występujące po użyciu jej szczepionki na COVID-19 rzadkie przypadki incydentów zakrzepowo-zatorowych i rekomendują tymczasowe wstrzymanie jej używania, akcje firmy na otwarciu giełdy spadły o 3,2 proc. W kolejnych dniach ceny powoli odrabiały straty, by skończyć tydzień na poziomie 162,24 dolarów”.

    „We wtorek 20 kwietnia J&J przedstawi swoje wyniki za 1 kwartał 2021 roku. Rynek spodziewa się, że kwartalny zysk na jedną akcję (EPS) wyniesie 2,31 dolara i będzie zbliżony do osiągniętego rok wcześniej w tym samym okresie (2,3 dolara). Będzie jednak wyższy od wyniku za IV kwartał 2021 roku, kiedy spółka uzyskała EPS wynoszący 1,86 dolara. Zysk na akcję w całym 2021 roku ma wynieść według prognoz od 9,4 do 9,55 dolara (w 2020 r. było to 8,03 dolara, a w 2019 r. 8,68 dolara). Do końca tygodnia, jak twierdzi dr Anthony Fauci, mamy poznać natomiast decyzje dotyczącą ewentualnego wznowienia dalszych szczepień przy użyciu produktu J&J”.

    „Przychody J&J pochodzą z trzech działów: farmaceutycznego (55% przychodów w 2020 roku, produkcja leków na receptę), urządzeń medycznych (28%) oraz Consumer Health (17% – leki OTC i produkty do pielęgnacji). Wpływ pandemii i jej skutków na poszczególne działy w dużym stopniu wzajemnie się znoszą – spadek przychodów (2020 vs. 2019) o 11,6 proc. z działu urządzeń medycznych, związany z mniejszą liczbą planowych operacji, został skompensowany 8 proc. wzrostem sprzedaży leków działu farmaceutycznego. Wyniki działu Consumer Health pozostały na podobnym poziomie – wzrosły o 1,1 proc”.

    „Przychody spółki w 2020 roku wyniosły 82,6 mld dolarów. W tym kontekście szczepionki nie mają  bardzo dużego wpływ na wyniki spółki. Przy cenie wynoszącej 10 dolarów za jedną dawkę szczepionki, każde 100 mln sprzedanych dawek przekłada się na przychód wynoszący 1 mld dolarów. Stany Zjednoczone zamówiły w 2020 roku 100 mln dawek, a planowały wkrótce zamówić kolejne 100 mln. Unia Europejska zamówiła 200 mln dawek (cena dla UE była niższa i wyniosła prawdopodobnie 8,5 dolara). Unia Afrykańska zamówiła 220 mln dawek, z opcją na kolejne 180 mln. Te zamówienia stoją teraz jednak pod znakiem zapytania, zależnie od oceny bezpieczeństwa szczepionki. Szczepionka J&J jako jedyna jest podawana w formie pojedynczej dawki”.

  • TBanque w wiadomościach


    Advisers fear crypto-assets, research shows

    Nov 15,2018 Od Michael Klimes
    Less than two in five advisers are confident in their ability to discuss crypto-assets with clients due to widespread scepticism of them, research suggests. A study commissioned by the global investment platform TBanque surveyed the attitudes of more than 200 financial advisers towards crypto-assets. The study shows nearly three quarters, or 74 per cent, of respondents say price volatility is their top concern and the main investment risk for clients.
    Przeczytaj artykuł

    TBanque rolls out its cryptocurrency wallet for Android and iOS

    Nov 08,2018 Od Mix
    Social trading platform TBanque has finally begun rolling out its cryptocurrency wallet to Android and iOS users. The wallet, which promises an intuitive customer interface and enhanced security, is now available on Google Play and Apple’s App Store. At launch, the app will support only Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, and Litecoin; however, TBanque plans to add support for more cryptocurrencies in the near future. There is a little catch though: to ensure a smooth customer experience, TBanque is releasing the wallet only to select users and countries. So if you can’t find the app on Google Play or the App Store, you might have to wait a little longer.
    Przeczytaj artykuł

    Warning of cryptocurrency advice gap

    Nov 01,2018 Od Damian Fantato
    There is a "significant" gap between investor appetite for advice on cryptoassets and the financial advice profession's ability to provide it, research has found. The research by investment platform Etoro found 38 per cent of investors who currently seek financial advice about pensions and investments would also go to an IFA for advice on cryptocurrencies but more than six in 10 (62 per cent) advisers admitted a total lack of confidence on this subject. A majority (63 per cent) of financial advisers said they had been asked about cryptocurrencies by clients but only 9 per cent felt highly confident providing advice on this.
    Przeczytaj artykuł

    Happy birthday, bitcoin: Onwards to a brave new crypto-fulled world

    Oct 29,2018 Od Iqbal Gandham
    A decade ago this Wednesday, just weeks after the collapse of Lehman Brothers and the start of the financial crisis, an anonymous figure published the famous essay – “Bitcoin: a peer-to-peer electronic cash system”. Bitcoin’s mysterious creator, known under the pseudonym Satoshi Nakamoto, has to this day never been unmasked, but his invention has since found global fame. Bitcoin was created to address the fact that “no mechanism exists to make payments over a communications channel without a trusted party”. It sought to revolutionise the way we make payments and remove the need for a middle-man, in the form of banks and financial institutions.
    Przeczytaj artykuł

    Skontaktuj się z naszymi zespołami prasowymi

    Przedstawiciele ds. kontaktów z prasą


    Świat:

    [email protected]

    +44 20 3805 4822

     

    Cook Communications

    [email protected]

    +48 663 171 023