Chociaż Bitcoin w wirtualnym obiegu jest już od ponad 10 lat, jego popularność nadal rośnie. Wciąż zapowiadane są dalsze wzrosty wartości Bitcoina, więc coraz więcej osób próbuje zdobyć tę cyfrową monetę. W rezultacie wielu inwestorów chce dowiedzieć się, jak cały proces zakupu Bitcoina się odbywa i zdecydować, czy być może handel Bitcoinem nie będzie dla nich odpowiednią inwestycją.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kryptowalutami i zastanawiasz się jak kupić Bitcoina, ten przewodnik jest właśnie dla ciebie! Dowiesz się czym tak naprawdę jest Bitcoin, jak go przechowywać, a także dlaczego warto w niego inwestować.
Spis treści
Trzy szybkie kroki do kupna Bitcoina
Dlaczego warto kupować Bitcoina na TBanque?
Bitcoin dla początkujących
Wszystko o Bitcoinie
Jak bezpieczny jest Bitcoin?
Książki i inne zasoby online dotyczące Bitcoina
Jak kupić Bitcoina?
Zapewnienie bezpieczeństwa kryptowalutom
Podsumowanie
Trzy kroki niezbędne do kupna Bitcoina
Inwestowanie w Bitcoina wcale nie musi być skomplikowane, jeśli tylko masz choć podstawową wiedzę o tej kryptowalucie. Na dobrą sprawę cały proces kupna opisać można jedynie w… trzech krokach!
- Krok 1: Znajdź platformę handlową z Bitcoinem.Takich platform funkcjonuje w sieci całkiem sporo (a wśród nich jest także i TBanque). Zapoznaj się z ich ofertami i wybierz tę witrynę, która najbardziej odpowiada twoim potrzebom.
- Krok 2: Zarejestruj się (chyba że to platforma, z której już wcześniej korzystałeś – wtedy wystarczy się zalogować).
- Krok 3: Zastanów się, iloma środkami chcesz dysponować i kup Bitcoina. Pamiętaj, że na większości platform, w tym na TBanque, możesz kupić określoną część Bitcoina, nie musisz więc wcale kupować całej monety.
Dlaczego warto kupować Bitcoina na TBanque?
Jak zostało już wspomniane, w obliczu wzrastającej popularności Bitcoina, zwiększa się też jego dostępność. I tak obecnie kupno Bitcoina jest możliwe na wielu różnych platformach inwestycyjnych. Jedną z nich jest TBanque. Czy warto zatem zajrzeć właśnie tutaj? Czy TBanque wyróżnia się czymś na tle innych platform inwestycyjnych?
- Platformą, którą lubią… portfele
Chyba nie będzie przesadą stwierdzenie, że TBanque to jeden z portali z najlepszymi warunkami finansowymi. Nie zaskoczą cię tam ukryte opłaty (wszystkie opisane znajdziesz w odpowiedniej zakładce), a od zleceń czy za prowadzenie rachunku nie będę pobierane dodatkowe prowizje.
- Przyjazny dla użytkownika interfejs
TBanque przygotowało platformę, na której bardzo łatwo jest się odnaleźć. Nie będziesz mieć żadnych problemów ze znalezieniem kluczowych informacji, a treści poszczególnych zakładek będą przejrzyste i odpowiednio rozplanowane.
- Dostępna wersja demo
TBanque udostępnia użytkownikom wersję demo rachunku! Dzięki temu masz okazję wypróbować platformę i sprawdzić czy odpowiada twoim potrzebom zanim zdecydujesz się zainwestować własne środki.
- TBanque Wallet
TBanque umożliwia ci przechowywanie kryptowalut w specjalnym portfelu. Dostępność kryptowalut, które można przechowywać w takim TBanque portfelu jest spora, dlatego jest to bardzo wygodne rozwiązanie.
TBanque jest świetną platformą dla początkujących graczy, bo udostępnia nie tylko wiele analiz rynkowych przydatnych przy inwestowaniu, ale też mnóstwo artykułów podpowiadających jak zacząć handlować Bitcoinem. Do tego dzięki specjalnym kanałom społecznościowym użytkownicy mogą kontaktować się ze sobą i wymieniać się wiedzą oraz doświadczeniem.
Bitcoin dla początkujących
Bitcoin dla początkujących inwestorów może jawić się jako coś wręcz przerażającego. Z pewnością na starcie pojawi się wiele wątpliwości. Przede wszystkim każda osoba stawiająca pierwsze kroki w handlu Bitcoinem zada sobie pytanie o to, gdzie może kupić tę cyfrową walutę. Potem zacznie się zastanawiać nad tym w jaki sposób należy wirtualne monety zabezpieczyć. I dalej, będzie analizować, czy aktualna cena Bitcoina jest wysoka, czy może jednak warto jeszcze trochę poczekać ze sprzedażą zgromadzonych środków.
Recepta na to jak zacząć inwestowanie z Bitcoinem wcale nie jest rozbudowana. Tak naprawdę niezbędne są trzy następujące kroki:
- Dowiedz się jak najwięcej o Bitcoinie
Zapoznaj się z technologią blockchain, historycznymi wycenami Bitcoina, itd.. Działa to podobnie jak w przypadku giełdy – musisz się wcześniej odpowiednio przygotować.
- Kup Bitcoina
Nic nie pomoże ci nabrać doświadczenia tak jak pierwszy zakup. Wybierz godną zaufania platformą i dokonaj swojej pierwszej transakcji z Bitcoinem.
- Przechowuj Bitcoina
Wybór odpowiedniego miejsca przechowywania twoich Bitcoinów jest bardzo ważny. Upewnij się zawsze, że Bitcoiny przechowywane są w bezpiecznym miejscu, do którego masz stały dostęp.
Wszystko o Bitcoinie
Oczywiście, aby inwestować w Bitcoina, nie musisz wcale posiadać wiedzy eksperta. Warto jednak zapoznać się choć z podstawowymi informacjami na temat Bitcoina i znać odpowiedzi przynajmniej na poniższe pytania:
- Co to jest Bitcoin?
- Ile kosztuje Bitcoin?
- Jak działa Bitcoin?
- Gdzie kupić Bitcoina?
Bitcoin to najpopularniejsza cyfrowa waluta, która pojawiła się w obiegu w 2009 roku. Za jej twórcę (albo twórców) uznaje się kogoś skrywającego się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Choć Bitcoin jest walutą, nie ma on fizycznej postaci – egzystuje wyłącznie w wirtualnym świecie.
Funkcjonowanie Bitcoina opiera się na sieci peer-to-peer, w której pomiędzy węzłami rozlokowano dane, a wszyscy użytkownicy mają takie same uprawnienia. Aby zwiększyć bezpieczeństwo transakcji wykorzystywana jest kryptografia. I tak, przykładowo Bitcoiny można przesyłać między rachunkami przy użyciu kluczy publicznych. Bitcoin, a raczej bazy danych, z których korzysta, są zdecentralizowane. Zatem w odróżnieniu od “tradycyjnych” walut nie ma emitenta, chociażby w postaci banku centralnego, który nieustannie czuwałby nad jego wartością.
Bitcoin nie jest zatem zależny od jakichkolwiek instytucji finansowych, można myśleć o nim raczej jak o dziele całej wspólnoty anonimowych użytkowników. Bitcoin pozostaje walutą dostępną na całym świecie – tak naprawdę aby nim operować, niezbędny będzie jedynie dostęp do internetu. Co więcej, we wszelkich transferach nie będą brać udziału pośrednicy, tak więc w przypadku transakcji Bitcoinami nie ma potrzeby martwić się o jakiekolwiek dodatkowe prowizje czy inne opłaty.
Co ciekawe, kod źródłowy Bitcoina jest otwarty, dlatego każdy (jeśli oczywiście posiada odpowiednią wiedzę, by ten kod rozszyfrować) może przeanalizować jak ten system działa! Warto zaznaczyć, że Bitcoin jest specyficzną walutą, bo właśnie wskutek stworzonego kodu uniemożliwiono jego sfałszowanie czy… dodruk. Okazuje się bowiem, że bitcoinów dostępna jest określona liczba. Do cyfrowego obiegu wprowadzonych może zostać jedynie 21 milionów Bitcoinów. Obecnie ocenia się, że w obiegu jest już niemal 90% założonej liczby. Zarówno decentralizacja, jak i ograniczona podaż prowadzi do tego, że Bitcoina uznać można za instrument odporny na inflację.
Warto jeszcze wspomnieć o tym, że wszystkie transakcje Bitcoinami zapisywane są na łańcuchu bloków. To właśnie dzięki temu “spisowi” transakcji obliczane są salda portfeli Bitcoin oraz można mieć pewność, że użytkownicy rozdysponowują Bitcoiny, które rzeczywiście posiadają.
Co natomiast z wartością Bitcoina? Jak na zdecentralizowany system o ograniczonej podaży przystało, jest ona w dużej mierze uzależniona od popularności Bitcoina, a więc popytu. Jako że zwiększa się liczba użytkowników, którzy chcą wejść w posiadanie Bitcoinów, spodziewać się można, że wartość Bitcoina będzie nadal wzrastać. I rzeczywiście taki trend jest obserwowany – eksperci szacują nawet, że już niedługo Bitcoin osiągnąć może pułap 100 000 USD.
O co chodzi z tym wydobywaniem Bitcoina? Czy każdy może wykopać własne Bitcoiny? I tak, i nie. Chociaż teoretycznie do wydobycia Bitcoina niezbędna jest po prostu moc obliczeniowa komputera, w praktyce jest to zadanie dla całego zespołu serwerów. Ile dokładnie wynosi moc potrzebna do wykopania jednego Bitcoina? Ciężko to określić, bo wiele zależy od tego ile osób w danym momencie próbuje cyfrową monetę wykopać.
Dlatego czasami zdobycie Bitcoina będzie o wiele łatwiejsze, jeśli skorzystasz z platform inwestycyjnych z Bitcoinami.
Jak bezpieczny jest Bitcoin?
Czy bezpieczeństwo Bitcoina i generalnie transakcji kryptowalutami jest wystarczające? Tak.
Jak wcześniej zostało wspomniane system korzysta z kryptografii, dbając o szyfrowanie i umożliwiając dostęp do portfeli wyłącznie przy użyciu specjalnych kluczy dostępu. Można zatem uznać, że anonimowe transakcje Bitcoinami są naprawdę dobrze chronione. Podobnie zresztą ma się sprawa, jeśli chodzi o inwestycje w Bitcoiny.
Bitcoin to zdecentralizowany system. Nie ma zatem ryzyka, że emitent podejmie nagłą decyzję o np. dodruku banknotów. Dzięki stałej podaży, Bitcoin pozostaje odporny na inflację. Jednocześnie nie oznacza to jednak, że Bitcoin nie bywa podatny na spekulacje, wręcz przeciwnie! I to właśnie jeden z tych aspektów, o których trzeba pamiętać i na które warto uważać.
Na temat Bitcoina w sieci od lat pojawia się wiele mitów. Poniżej postaramy się większość z nich przedyskutować i wyjaśnić dlaczego te stwierdzenie nie są zgodne z prawdą.
Bitcoin to waluta, której używają przestępcy
To prawda, że dzięki wygodzie i anonimowości transakcji Bitcoin swego czasu bywał bardzo popularnym środkiem płatności w przypadku wszelkich nie do końca legalnych procederów. Nie można jednak twierdzić, że Bitcoin to waluta, której używają przestępcy! Zwłaszcza obecnie, gdy Bitcoin staje się coraz popularniejszy, a okazji do płacenia nim za usługi czy produkty obecne w codziennym życiu, pojawia się coraz więcej.
Dodatkowo, wszystkie transakcje przechowywane są w łańcuchu bloków, co na dłuższą metę może okazać się niewygodne i doprowadzić do ujawnienia tożsamości niektórych właścicieli portfeli, którzy dopuszczali się nielegalnych procederów.
Bitcoin i jego cena jest zbyt zmienna oraz nieprzewidywalna
Oczywiście, zmiany cen Bitcoina jest nieco ciężej przewidzieć niż to ma miejsce dla euro, dolara czy nawet złotówki. W przypadku standardowych walut, spory wpływ na zmiany w kursach mają wydarzenia polityczne czy ekonomiczne w regionie, w którym użytkowana jest waluta albo wszelkie decyzje podejmowane przez odpowiednie banki centralne. W przypadku Bitcoina ciężej jest o jakiekolwiek wskazówki co do tego, w którą stronę pójść może jego kurs. Nie oznacza to jednak, że jest on nieprzewidywalny. Nie różni się wcale bardzo w tej kwestii od innych instrumentów finansowych – jak i one zwiększa wartość, gdy wzrasta popyt.
Utrzymanie sieci zużywa dużo energii
Zabezpieczenie całej sieci Bitcoina rzeczywiście wymaga pracy wielu urządzeń, a więc i użycia sporej ilości energii. Jest to jednak zarzut, który można by postawić większości systemów działających we współczesnym świecie. I tak chociażby systemy informatyczne banków centralnych także zużywają energię. Dodatkowo zauważyć można, że w przypadku tradycyjnych walut oprócz energii potrzebnej do utrzymania samej sieci, dochodzą do tego również zasoby niezbędne do wytworzenia banknotów czy monet. Zatem tradycyjne rozwiązania wcale znacząco nie ograniczałyby zużycia energii bądź innych surowców w porównaniu do Bitcoina.
W końcu rządy krajów ukrócą transakcje Bitcoinami
O niechęci polityków do Bitcoina mówi się od dawna. Część ekspertów już kilka lat temu przekonywała, że rządy poszczególnych krajów w najbliższym czasie wprowadzą zakaz dokonywania transakcji Bitcoinami. Jednak do tej pory coś takiego nie nastąpiło. Owszem, zdarzają się przypadki państw, w których wypowiedziano wojnę kryptowalutom, nie jest to jednak powszechne zjawisko. Nadal natomiast można zaobserwować, że w sporej części krajów płatności Bitcoinem powoli stają się coraz szerzej dostępne.
Książki i inne zasoby online dotyczące Bitcoina
Aby przygotować się do swojego pierwszego zakupu i osiągnąć sukces jako Bitcoin inwestor, powinieneś dowiedzieć się o tej kryptowalucie jak najwięcej. Obecnie w sieci dostępnych już jest bardzo dużo poradników i analiz dotyczących inwestowanie w krypotaktywa i zakupu Bitcoina. Niestety, niekoniecznie wszystkie z nich muszą być wiarygodnymi źródłami informacji. Dlatego też poniżej wymienione zostały cztery kategorie zasobów, z których (naszym zdaniem) z pewnością bezpiecznie możesz skorzystać.
Książki po angielsku
- “Bitcoin Money” autor: Michael Caras
To tak właściwie książka dla dzieci – ilustrowana historia przygód przedsiębiorczych dzieci z Bitville. Dorośli jednak nie powinni się zniechęcać. W końcu książka w ciekawy sposób przybliża Bitcoina i tak naprawdę mówi o wszystkim tym, co powinna wiedzieć każda osoba przed dokonaniem pierwszego zakupu. - “Digital Gold” autor: Nathaniel Popper
Historia Bitcoina przedstawiona z perspektywy dziennikarza New York Times, Nathaniela Poppera. - “Mastering Bitcoin” autor: Andreas Antonopoulos
To już zdecydowanie nieco poważniejsza lektura. Książka skupia się raczej na samym systemie i technologicznych aspektach funkcjonowania Bitcoina. - “The Bitcoin Standard” autor: Saifedean Ammous
Książka przedstawia historię Bitcoina i analizuje przyczyny jego tak olbrzymiej popularności.
Konferencje i pozostałe
Także wszelkie konferencje czy prelekcje wygłaszane przez ekspertów mogą stać się odpowiednim źródłem wiedzy o Bitcoinie. Jeśli będziesz śledził aktualne wydarzenia, z pewnością znajdziesz coś, co pozwoli ci poszerzyć wiedzę w pożądanym zakresie. Nieważne czy głównym przedmiotem twojego zainteresowania będzie technologia blockchain i wszelkie techniczne aspekty bitcoina, czy może raczej przewidywania analityków finansowych co do przyszłości Bitcoina.
Warto śledzić https://bitcoin.org/pl/wydarzenia, gdzie na bieżąco pojawiają się aktualne wydarzenia, w których uczestnictwo może dać olbrzymi zastrzyk przydatnych informacji.
Porady ekspertów
Wiedzę warto zdobywać od najlepszych. Oto lista kilku ekspertów, których wiedza ekonomiczna, jak i technologiczna może okazać się przydatna:
- Andreas Antonopoulos – przedsiębiorca technologiczny, autor książek oraz gospodarz podcastu Let’s Talk Bitcoin. Jest niekwestionowanym autorytetem w kwestii kryptowalut i ich bezpieczeństwa, dlatego też często wygłasza prelekcje w różnych częściach świata.
- Jimmy Song – software developer, który z czasem wsiąknął w świat Bitcoina. Na każdym kroku podkreśla, że jest miłośnikiem Bitcoina. Bardzo chętnie dzieli się swoją techniczną wiedzą czy to z użytkownikami Twittera, czy uczestnikami specjalnych prelekcji.
- Jameson Lopp – to kolejny na liście ekspert, który jako software engineer posiada dużą wiedzę odnośnie strony technologicznej Bitcoina.
- Nick Szabo – kryptograf i informatyk. Pracował nad konceptem kryptowalut jeszcze zanim Bitcoin pojawił się w obiegu. Nie dziwi zatem, że wielu nadal sądzi, że to właśnie on kryje się za pseudonimem Satoshi Nakamoto.
- Jack Dorsey – to nikt inny jak… współzałożyciel i prezes Twittera. Jednocześnie Dorsey bardzo wspiera koncepcję Bitcoina i lobbuje za zdecentralizowaną ekonomią. Warto obejrzeć niektóre z jego nagrań poświęconych kryptowalutom.
Zasoby online
W sieci znajduje się naprawdę wiele źródeł informacji odnośnie Bitcoina. Mogą to być zarówno materiały dla początkujących, jak i dla osób nieco lepiej zaznajomionych z tematem.
To tylko kilka przykładowych propozycji:
- Whitepaper Bitcoina od Satoshiego Nakamoto (po angielsku i polsku)
- Bitcoin wikipedia (po polsku)
- Bitcoin słownik (po polsku)
Kanał społecznościowy TBanque
Kto lepiej zrozumie początkującego inwestora jeśli nie inny początkujący inwestor? Właśnie dlatego wiedzę na temat Bitcoina zdobywać możesz również, przeglądając stronę TBanque. Na platformie dostępne są kanały społecznościowe, na których użytkownicy mogą zadawać pytania, jak i dzielić się swoimi przemyśleniami.
Jak kupić Bitcoina?
I wreszcie, skoro wiadomo już nieco więcej o Bitcoinie, nadszedł czas, by wyjaśnić gdzie i jak można go zakupić. Odpowiedź na pytanie jak inwestować w Bitcoin sprowadza się tak naprawdę do tego, co znane z inwestowania w inne instrumenty finansowe – giełdy.
Wszystkim tym, co w praktyce tobie jako inwestorowi wystarczy, są specjalne platformy umożliwiające kupno/sprzedaż jak i wymianę kryptowalut.
Giełdy
Giełda albo platforma handlowa to rozwiązania wygodne. Tego typu strony działają jak brokerzy – łączą ze sobą kupców i sprzedających Bitcoiny, umożliwiając im dokonanie korzystnych transakcji. Platformy handlowe, takie jak TBanque, pozwalają użytkownikom na złożenie na koncie środków i wykorzystanie ich do kupna Bitcoina.
Peer-to-peer
Bitcoin to sieć peer-to-peer, dlatego początkowo wszelkie transakcje przybierały formę prawdziwej wymiany między kupującym a sprzedającym (np. na forach). Obecnie zostało to nieco uproszczone i dostępne są specjalne rynki peer-to-peer. Przykładem może być LocalBitcoins, czyli strona, która umożliwia połączenie kupca i sprzedawcy, i nieco usprawnia całą transakcję. Zachowane jednak zostają elementy bezpośredniego kontaktu.
Zapewnienie bezpieczeństwa kryptowalutom
Kupienie Bitcoina jest stosunkowo proste, zwłaszcza jeśli skorzystasz z giełdy. Problematyczne może okazać się jednak to, co potem zrobić z zakupionymi kryptoaktywami. Czy można skorzystać z e-portfela, a jeśli tak, to jak założyć portfel Bitcoin?
Właściwie tak jak w przypadku innych instrumentów finansowych rozwiązania są dwa – możesz próbować samodzielnie przechowywać Bitcoina albo “oddać go” pod opiekę specjalnym platformom.
TBanque wallet
To rozwiązanie, w którym Bitcoiny przechowane zostają w portfelu TBanque. Mogą one swobodnie do niego wpływać i wypływać. Możesz też wymieniać Bitcoiny na inne obsługiwane kryptowaluty. To świetne rozwiązanie, które umożliwia bezpieczne ulokowanie Bitcoinów i pozwala mieć do nich dostęp non stop.
Samodzielne przechowywanie
Wcale nie trzeba kryptowaluty Bitcoin przechowywać na platformie. Założyć możesz własny portfel, najlepiej tzw. zimny portfel. Taki portfel pozostanie offline, bez ciągłego dostępu do sieci. Zwiększa to bezpieczeństwo środków, uniemożliwiając praktycznie jakiekolwiek ataki. Dopiero przy wykonywaniu transakcji niezbędne będzie przejście w tryb online.
Podsumowanie
Jak widać, zakup Bitcoina wcale nie jest skomplikowanym procesem. Należy jedynie dowiedzieć się nieco więcej o tej najpopularniejszego cyfrowej walucie. Wtedy z pewnością jako inwestor będziesz mógł bezpiecznie zakupić Bitcoiny i mieć nadzieję na spory zysk.
Zarejestruj się na TBanque i kup po raz pierwszy Bitcoiny!
Niniejsze treści posiadają charakter wyłącznie edukacyjny i nie stanowią usługi doradztwa inwestycyjnego, osobistej rekomendacji, oferty lub namowy do kupna bądź sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych.
Podczas przygotowywania niniejszego materiału nie uwzględniano konkretnych celów inwestycyjnych i sytuacji finansowej. Nie został on sporządzony zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi określającymi zasady promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do historycznych wyników instrumentów finansowych, indeksów lub konfekcjonowanych produktów inwestycyjnych nie stanowią gwarancji przyszłych wyników i nie należy ich w ten sposób interpretować.
TBanque nie gwarantuje oraz nie ponosi odpowiedzialności względem dokładności lub kompletności treści niniejszego przewodnika. Zanim zainwestujesz jakikolwiek kapitał, upewnij się, że rozumiesz ryzyko związane z jego obrotem. Nigdy nie ryzykuj więcej niż jesteś gotów stracić.