Pierwsza połowa roku nie była zbyt udana dla światowych rynków. Trwający konflikt zbrojny na Ukrainie oraz związane z nim sankcje nałożone na Rosję wywołały wzrost cen surowców, szczególnie ropy i gazu ziemnego. To natomiast negatywnie wpływa na rentowność wielu branż i budzi obawy o kondycję światowej gospodarki. Do grona bolączek dołączają się jeszcze problemy z łańcuchami dostaw, wywołane trwającymi lockdownami na Dalekim Wschodzie. Czy zatem sytuacja na światowych giełdach jest tak niepokojąca, jak mogą wskazywać na to wyniki głównych indeksów, takich jak amerykański DJ30, niemiecki GER40 albo chiński China50? Niekoniecznie!
Analiza fundamentalna raportów kwartalnych czołowych spółek na giełdach wskazuje bowiem na co innego. Rosnące zatrudnienie, wzrosty przychodów i rozwój firm tworzą bowiem zupełnie inny obraz, niż chętnie prezentowana w mediach gospodarcza apokalipsa. W tym przeglądzie przedstawimy pięć wybranych spółek o dobrych perspektywach wzrostów, które posiadają potencjał dużych zwrotów w najbliższych miesiącach.
5 czołowych spółek do rozważenia na trzeci kwartał 2022 roku
Na TBanque można znaleźć tysiące spółek z około dwudziestu giełd na całym świecie. Wybraliśmy dla was pięć spółek, posiadających duży potencjał rozwoju:
Amazon (AMZN)
Visa (V)
Intel (INTC)
Meta Platforms (FB)
Xiaomi (1810.HK)
Amazon (AMZN)
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników
- Amazon to światowy gigant e-commerce, prowadzący sklepy internetowe w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Japonii, w Polsce i w wielu innych krajach. Choć Amazon rozpoczął działalność jako księgarnia internetowa, dziś oferuje produkty ze wszystkich kategorii. Firma otwiera dziś już nawet sklepy stacjonarne pod markami Amazon Go, Amazon Fresh oraz Amazon Style.
- Ale handel w Internecie to zdecydowanie nie wszystko, co ta spółka ma do zaoferowania klientom. Amazon jest jednym z największych na świecie dostawców usług Cloud Computing dzięki usłudze Amazon Web Services.
- Doświadczenie na rynku serwerów w chmurze pozwoliło spółce na stworzenie usługi streamingowej w sieci Amazon Prime. To mocna konkurencja na rynku filmów i seriali VoD dla firm takich jak Netflix i Disney.
- Duże spadki cen akcji Amazona w ostatnich miesiącach nie powinny specjalnie odstraszać inwestorów, a nawet mogą być okazją inwestycyjną. Dzięki temu być może uda się kupić w przecenie akcje tego lidera e-commerce pod względem kapitalizacji rynkowej. Sprzedaż netto Amazona w pierwszym kwartale 2022 roku w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku wzrosła bowiem o 7% do 116,4 miliarda dolarów. Szczególnie zasłużył się tu segment AWS, czyli usług chmurowych, z przychodem który wzrósł 37% rok do roku.
- Zwrot za 1 rok: -32,44%.
Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.
Visa (V)
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników
- Visa to czołowy operator kart płatniczych działający w ponad 200 krajach na całym świecie. Karty Visa powszechnie wydają również polskie banki. Ta założona w 1958 roku spółka oferuje karty debetowe i kredytowe pod markami takimi jak Visa, Visa Electron, Interlink, VPAY oraz PLUS.
- Na rynku amerykańskim Visa jest liderem w liczbie wydanych kart. W 2021 roku w Stanach Zjednoczonych w obiegu znajdowały się 742 miliony kart Visa, czyli wielokrotnie więcej niż liczba mieszkańców.
- Również w Polsce Visa jest liderem, jeśli chodzi o liczbę wydanych kart. Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego, w 2021 roku Visa miała 51,07% udziału w rynku kartowym w naszym kraju. Co ciekawe rynek jest podzielony u nas niemal po równo między Visę i Mastercard (48,47% udziału), co oznacza że w praktyce funkcjonuje tu duopol tych gigantów płatności. Pozostali wystawcy kart mają w udziale zaledwie 0,46% rynku.
- Pozycja lidera znajduje odzwierciedlenie w zyskach spółki. W ostatnim raporcie za drugi kwartał, Visa odnotowała znakomite wyniki. Przychód netto wzrósł o 25% rok do roku do 7,2 miliarda dolarów. Obrót płatności w tym samym okresie wzrósł o 17%, a liczba przetworzonych płatności zwiększyła się o 19%.
- Zwrot za 1 rok: -14,19%
Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.
Intel (INTC)
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników
- Intel Corporation to najważniejszy producent procesorów do komputerów PC i jeden z największych producentów układów scalonych na świecie. Jeżeli chcesz zainwestować w podobne spółki, na TBanque znajdziesz dedykowane portfolio ChipTech, w którym znajdują się wybrane firmy z sektora półprzewodników.
- Intel nie ogranicza się obecnie już tylko do produkcji chipów. Jako innowacyjna firma inwestuje także w sektory sztucznej inteligencji, przetwarzania danych oraz IoT.
- Poza tym Intel jest dobrym wyborem dla osób, które są zainteresowane długoterminowymi zyskami i dywidendami. Dzięki rocznej stopie dywidendy wynoszącej 3,24%, Intel plasuje się w czołówce firm technologicznych o wysokiej kapitalizacji, hojnie nagradzających w ten sposób wytrwałych inwestorów.
- Ostatni opublikowany raport za pierwszy kwartał 2022 roku zwraca uwagę na niewielki spadek przychodów, jednak i wyniki przekroczyły oczekiwania analityków. Jak stwierdził CEO Intela, bieżący rok miał mocny początek, a to oznacza dobre perspektywy na kolejne miesiące.
- Zwrot za 1 rok: -20,07%.
Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.
Meta Platforms (FB)
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników
- Głównym produktem Meta Platforms jest najpopularniejsze medium społecznościowe na świecie, czyli Facebook. Ta firma założona w 2014 roku dziś zajmuje się jednak nie tylko prowadzeniem portalu społecznościowego, ale przejęła też wiele innych znanych marek, takich jak Instagram, WhatsApp, Messenger, a nawet producenta oprogramowania i sprzętu VR Oculus.
- Głównym źródłem zysków Facebooka są przychody z reklam w Internecie na wszystkich jego platformach. Natomiast budżety na reklamę online w firmach rosną, co tworzy dobre perspektywy rozwoju i wzrostu cen akcji tej spółki.
- Ostatni kwartał nie był łaskawy dla Meta Platforms i spółka na giełdzie straciła nieco więcej niż ważona średnia dla spółek technologicznych w indeksie NASDAQ100. Dzięki temu może być jednak możliwe szybkie wybicie, na co wskazują wyniki ostatniego raportu kwartalnego.
- Całkowity przychód za pierwszy kwartał 2022 roku był o 7% większy niż w tym samym kwartale poprzedniego roku. Wzrosła również liczba aktywnych użytkowników Facebooka. Przyrost rok do roku wyniósł 4% do 1,96 miliarda codziennie aktywnych użytkowników. Natomiast liczba odsłon reklam we wszystkich aplikacjach i portalach należących do Facebooka wzrosła o 15% rok do roku. Warto zwrócić szczególną uwagę na ten ostatni parametr, bo jest on kluczowy dla rentowności Meta Platforms.
- Zwrot za 1 rok: -35,51%.
Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.
Xiaomi (1810.HK)
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników
- Xiaomi Corporation to z pewnością jedna z najlepiej rozpoznawalnych chińskich marek. Posiadające biura i sklepy na całym świecie Xiaomi, obecny jest także w Polsce. W naszym kraju firma ma już kilkadziesiąt sklepów i wytrwale buduje pozycję w Europie. Pod względem popularności na rynku smartfonów w Polsce, Xiaomi w minionym roku zajmowało trzecią pozycję, ustępując tylko markom takim jak Samsung oraz Huawei.
- Notowane na giełdzie w Hongkongu Xiaomi to jednak nie tylko telefony. Firma produkuje też elektronikę użytkową, komputery, tablety, wyposażenie wnętrz, oświetlenie, a nawet odzież i dodatki.
- Głównym zagrożeniem dla Xiaomi mogą być rosnące koszty transportu, ale także zaburzenia w łańcuchach dostaw z Chin. Rezultatem chińskiej polityki zerowej tolerancji dla Covid są wciąż trwające lockdowny, a to wpływa na możliwości produkcji i terminy dostaw.
- Tempo wzrostu Xiaomi jest tak wysokie, że zaskakuje nawet analityków. Wyniki spółki za czwarty kwartał 2021 roku wskazały na wzrost przychodów do 85,8 miliardów juanów, przyrost o 21,4% rok do roku. Zysk netto wzrósł natomiast do 39,47 miliarda juanów, wzrost o 36,6% rok do roku. Natomiast liczba sprzedanych telefonów tym kwartale wyniosła 44,1 milionów, zwiększając się o 4,4% rok do roku. Te znakomite dane potwierdzają możliwości wzrostu cen już w najbliższym czasie.
- Zwrot za 1 rok: -55,37%.
Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.
Zobacz więcej ciekawych spółek na TBanque
Skorzystaj z możliwości wyboru i zobacz więcej spółek na TBanque, wybierając spośród giełd w Londynie, Frankfurcie czy Nowym Jorku. A jeśli chcesz zdać się na opinię innych użytkowników, skorzystaj z możliwości inwestowania społecznościowego, jakie zapewnia CopyTrader.
TBanque to platforma o wielu instrumentach, oferująca zarówno inwestycje w akcje i w instrumenty kryptowalutowe, jak i handel kontraktami CFD.
Kontrakty CFD to złożone instrumenty, które wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy ze względu na dźwignię. 67% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze handlując kontraktami CFD u tego dostawcy. Rozważ czy rozumiesz jak działają kontrakty CFD oraz czy stać cię na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Wykresy pobrano z platformy TBanque dnia 11/05/2022. Handel wiąże się z ryzykiem. Ryzykuj tylko ten kapitał, który możesz stracić.
Niniejsza publikacja stanowi komunikację marketingową i jako taka, nie zawiera i nie powinna być brana pod uwagę jako zawierająca, porady inwestycyjne, osobiste rekomendacje, ofertę lub zachętę do zakupu, albo sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Ta publikacja nie została przygotowana w zgodzie z prawnymi i regulacyjnymi wymaganiami promocji niezależnych badań. Tworząc ten materiał, TBanque nie przyjęło żadnych konkretnych celów inwestycyjnych lub sytuacji finansowej. Jakiekolwiek odniesienia do wcześniejszych wyników instrumentu finansowego, indeksu finansowego lub złożonego produktu inwestycyjnego nie są i nie powinny być brane pod uwagę jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. TBanque nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści tej publikacji, która została przygotowana przy użyciu publicznie dostępnych informacji. Ta komunikacja nie może być powielana bez zgody TBanque.
Zerowa prowizja jest dostępna tylko dla klientów TBanque Europe Ltd. oraz TBanque UK Ltd. i nie dotyczy sprzedaży krótkiej lub handlu z dźwignią na rynku akcji. Zerowa prowizja oznacza, że żadna opłata brokera nie została naliczona przy otwieraniu lub zamykaniu pozycji. Obowiązują inne opłaty. Aby uzyskać dodatkowe informacje dotyczące opłat, odwiedź https://www.etoro.com/pl/trading/fees/. Twój kapitał jest zagrożony.