Hossa i bessa to zjawiska znane głównie inwestorom giełdowym. Dzięki wiedzy o tym, w jakim momencie cyklu koniunkturalnego jest rynek, inwestorzy mogą podejmować lepsze decyzje. Hossa jest nazywana rynkiem byka, a bessa rynkiem niedźwiedzia. Podczas hossy kursy aktywów rosną, a podczas bessy ceny spadają. Kiedy panuje hossa, a kiedy bessa na giełdzie? W jaki sposób wpływa to na rynek finansowy? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.
Spis treści
Strategie inwestycyjne na rynku byka
Co warto przemyśleć, inwestując na rynku byka?
Jak rozpoznać rynek niedźwiedzia?
Strategie inwestycyjne na rynku niedźwiedzia
Co warto przemyśleć, inwestując na rynku niedźwiedzia?
Czym jest rynek byka?
Gdy na giełdzie pojawiają się długotrwałe i silne wzrosty cen akcji, czy innych aktywów, możemy zacząć mówić o hossie. Potoczną nazwą rynku wzrostowego jest rynek byka, a inwestorów przekonanych o nadchodzącej hossie nazywa się bykami. Po raz pierwszy nazwy tej użyto w XVIII wieku. Nawiązuje ona do sposobu, w jaki atakuje byk, uderzając rogami z dołu do góry. Rynek byka charakteryzuje się dużym optymizmem, a niekiedy wręcz euforią wśród inwestorów.
Prostym sposobem na zidentyfikowanie prawdopodobnej hossy jest wystąpienie dwóch czynników.
- Ceny instrumentów wzrosły o co najmniej 20%.
- Ceny są wyżej niż przy poprzednich szczytach.
Podczas rynku byka ceny instrumentów miarowo rosną, co jest przeplatane krótkotrwałymi korektami. Niekiedy korekty ceny podczas hossy mogą być mylone z nadchodzącą bessą. Korekty podczas rynku byka, czyli krótkotrwałe spadki cen, wynikają z chęci realizacji zysków przez część inwestorów. Osiągnięcie zamierzonych zysków oraz strach przed możliwą stratą sprawia, że wielu inwestorów realizuje zyski znacznie wcześniej, niż nadejdzie szczyt hossy.
Najpopularniejszy wśród inwestorów indeks S&P 500, który najlepiej odzwierciedla kondycję szerokiego rynku, w latach 2010-2020 zanotował wzrost o 224%.
Najnowsza historia zna przykłady jeszcze bardziej dynamicznych wzrostów indeksów, odzwierciedlających istotną część rynku giełdowego. W latach 2009-2020 indeks Nasdaq 100 odnotował podczas hossy wzrost wartości o 747%. Hossę zakończyło gwałtowne załamanie cen w wyniku epidemii Covid-19. Wówczas indeks spadł o 31,7% w ciągu jednego miesiąca. Po szybkiej bessie notowania ponownie weszły w trend wzrostowy.
Nasdaq 100 Hossa 2009 – 2020 – Z 20% korektą
Rynek byka może dotyczyć nie tylko akcji, ale również innych rynków: nieruchomości, surowców, obligacji czy kryptowalut. Niejednokrotnie zdarzało się, że rynek byka na jednym rynku był odwrotnie skorelowany z zachowaniem innego rynku. Dzięki temu inwestorzy mogą również zarabiać płynnie przechodząc pomiędzy klasami aktywów.
Jak rozpoznać rynek byka?
Nadchodząca hossa jest często widoczna w nastrojach inwestorów, ale w tak ważnych sprawach, jak zmiana cyklu rynkowego, warto opierać się również na narzędziach, a nie jedynie na przypuszczeniach. TBanque zapewnia użytkownikom dostęp do wykresów i narzędzi, które pozwalają analizować ruchy giełdowe akcji i innych instrumentów finansowych.
Punktem wyjścia używanym do pomiaru hossy jest data dna poprzedniej bessy. Koniec rynku byka to ostatni szczyt przed potwierdzeniem wejścia w rynek niedźwiedzia. Analizując trendy giełdowe najlepiej używać wykresów głównych indeksów giełdowych, jak np. S&P 500.
Strategie inwestycyjne na rynku byka
Pozytywne trendy na rynku, jakie z pewnością wiążą się z występowaniem rynku byka, dają szereg możliwości zarabiania. Poznaj popularne strategie wspierające inwestorów podczas hossy.
Dostrzeżenie pierwszych oznak rynku byka
Rynek byka może trwać latami, czego dowodem jest aktualna sytuacja rynkowa. Dzięki temu inwestorzy mogą osiągać zyski, nawet jeśli nie są zaangażowani od samego początku. Jednak zauważenie zmiany trendu i wejście w okres hossy daje inwestorowi dodatkowe możliwości generowania zysków.
Rynek byka na Nasdaq w latach 2020-21 potwierdził się, gdy w czerwcu 2020 r. cena osiągnęła i przekroczyła poziom 9738. Wzrosła z najniższego poziomu w marcu o ponad 20%, wyrównując poziom cen poprzedniego szczytu w lutym 2020 r.
Strategia Momentum
Strategia Momentum polega na zakupie akcji, których ceny w ostatnim okresie szybko rosły oraz sprzedaży instrumentów, których cena spadała. Wśród inwestorów stosowane są różne ujęcia czasowe, na których należy bazować, stosując strategię momentów.
- Jedni zalecają opieranie się na wynikach z ostatnich 1-6 miesięcy.
- Inni przyjmują nieco szerszy zakres 3-12 miesięcy.
Inwestorzy stosujący strategię momentów zakładają, że instrumenty, które rosły w perspektywie średnioterminowej, będą miały tendencje do kontynuowania wzrostów w najbliższym czasie.
Strategia podążania za trendem
Kolejną strategią jest podążanie za trendem i wchodzenie w inwestycje, gdy interesujące nas instrumenty są w wyraźnym trendzie wzrostowym. Strategia podążania za trendem wydaje się prosta i daje możliwość osiągnięcia wysokich zysków. Niestety trendy rynkowe mają to do siebie, że mogą się szybko zmieniać i doprowadzić inwestora do strat.
Wyróżniamy trzy podstawowe trendy:
- wzrostowy,
- spadkowy,
- boczny.
Podczas rynku byka mamy do czynienia przede wszystkim z trendami wzrostowymi na akcjach. Strategia podążania za trendem jest najszerszą ze strategii i zawiera w sobie wiele możliwości. Jej zastosowanie powinno być dopasowane do wybranego instrumentu finansowego.
Podążanie za trendem jest ściśle związane z analizą techniczną i występującymi w niej sygnałami. Inwestorów stosujących tę strategię wyróżnia to, że nie próbują odgadywać przyszłości, a reagują na sygnały i podążają za rynkiem.
Koniec rynku byka – kiedy sprzedawać?
Zmiana trendu jest sygnałem do sprzedaży akcji. Niestety, bardzo rzadko inwestorom udaje się idealnie wybrać moment na sprzedaż akcji. Wielu uczestników rynku przetrzymuje akcje wierząc, że to jedynie korekta, lub na odwrót: sprzedają akcje sądząc, że to zmiana długoterminowego trendu, a w rzeczywistości na rynku dochodzi jedynie do korekty. Po zakończeniu korekty podczas rynku byka, akcje potrafią bić kolejne rekordy. Jak rozpoznać możliwy koniec hossy i sprzedać akcje?
- Zostaje przełamana linia trendu.
- Cena akcji nie osiąga kolejnych szczytów.
- Spadająca cena przebija dołek z ostatniej korekty.
Po spełnieniu powyższych kryteriów dochodzi do zmiany trendu na spadkowy, a ceny zaczynają sukcesywnie spadać. Obniżenie notowań akcji o co najmniej 20% i brak oznak zmiany trendu to dobry moment na rozpoznanie przejścia z rynku byka w rynek niedźwiedzia.
Co warto przemyśleć, inwestując na rynku byka?
Przed wykonaniem pierwszych ruchów na rynku, warto przeanalizować kluczowe kwestie związane z inwestowaniem na rynku byka. Te czynniki nie tylko ograniczą ryzyko, ale również zwiększą szansę na osiągnięcie założonych zysków.
Zarządzanie ryzykiem
Platformy dla inwestorów, takie jak TBanque, oferują szereg narzędzi wspomagających zarządzanie ryzykiem. Dwa najczęściej używane to:
Narzędzia te zostały wbudowane w system transakcyjny, aby wspomagać realizację strategii inwestycyjnej. Mechanizmy mogą zostać automatycznie uruchomione, gdy pozycja osiągnie zbyt dużą stratę (stop loss), lub gdy inwestor zrealizuje założony zysk (take profit).
Te rozwiązania są szczególnie przydatne dla początkujących, ale mogą z nich korzystać również zaawansowani inwestorzy. TBanque udostępnia omówione mechanizmy zarządzania ryzykiem również w ramach rachunku demonstracyjnego dla nowych inwestorów. Pozwala to na zdobycie doświadczenia i oswojenie się z takimi narzędziami, jak stop loss i take profit.
Stock picking
Niektóre akcje na rynku radzą sobie lepiej niż inne. Część inwestorów dokonuje indywidualnego wyboru akcji, analizując je według przyjętego wzorca. Ten sposób inwestowania nazywany jest również aktywnym inwestowaniem. Podczas wyboru pojedynczych akcji warto analizować współczynnik beta, który mówi nam o stopniu korelacji instrumentu finansowego z rynkiem. Inwestorzy stosujący stock picking, dobrze znają wybrane spółki i śledzą na bieżąco doniesienia na temat ich działalności, ale również całego rynku. Dzięki temu są w stanie identyfikować szanse i zagrożenia wynikające z działalności samej spółki oraz całego rynku.
Używane instrumenty i okres utrzymywania
Platformy inwestycyjne oferują dwa rodzaje instrumentów na rynku akcji. Każda z nich ma swoje zalety i wady.
- CFD, czyli kontrakt na różnicę kursową.
- Realne akcje spółek giełdowych, zwane również instrumentem bazowym.
CFD mają tę przewagę, że umożliwiają krótką sprzedaż oraz wykorzystanie dźwigni finansowej. Wybór odpowiedniego instrumentu zależy od obranej przez nas strategii oraz okresu, na który kupujemy instrument. Jeżeli inwestujemy długoterminowo, to lepszym wyborem jest instrument bazowy. CFD pozwala na zrealizowanie większego zysku w krótkim terminie, przy odpowiednio wybranych akcjach.
Wśród wielu inwestorów popularnym podejściem jest kopiowanie ruchów bardziej doświadczonych. TBanque stało się pod tym względem liderem rynku, dzięki funkcji CopyTrader™, która pozwala zobaczyć, co robią prawdziwi inwestorzy i automatycznie kopiować ich transakcje.
- CopyTrader™ to w pełni automatyczna funkcja.
- Korzystanie z kopiowania ruchów inwestycyjnych nie wiąże się z dodatkowymi prowizjami.
- Platforma kopiuje ruchy transakcyjne bez pełnego dostępu do konta użytkownika.
- Inwestycje można rozłożyć nawet na 100 kopiowanych inwestorów. Pozwala to na dodatkowe zdywersyfikowanie strategii inwestycyjnych.
Czym jest rynek niedźwiedzia?
Rynek niedźwiedzia jest odwrotnością rynku byka. W trakcie bessy mamy do czynienia ze zwiększoną podażą akcji na rynku, w wyniku czego spadają ich ceny. O rynku niedźwiedzia możemy mówić, gdy pojawiły się sygnały zakończenia hossy i rynki weszły w długotrwały trend spadkowy. Rynek niedźwiedzia może być nazywany również bessą. Podobnie, jak w przypadku hossy i rynku byka, odniesienie do niedźwiedzia ma związek ze sposobem atakowania przez to zwierzę.
W marcu 2020 r. załamanie cen akcji spowodowało, że indeks S&P 500 stracił na wartości ponad 30%. Jednak gwałtowne odbicie cen sprawiło, że była to najkrótsza bessa w historii. W ciągu kilku miesięcy indeks S&P 500 ustanowił nowy rekord.
S&P 500 Bessa 2020
Tak krótka i dynamiczna bessa nie jest jednak regułą. Krach na Wall Street w 1929 roku wiązał się z bessą trwającą aż trzy lata. Długotrwały trend spadkowy połączony z trudną sytuacją gospodarczą doprowadził do spadku indeksu S&P 500 o 83,4%.
Jak rozpoznać rynek niedźwiedzia?
Rynek niedźwiedzia trudniej rozpoznać niż rynek yka, również dlatego, że najczęściej trwa ona krócej niż rynek byka i błędne odczytanie sygnałów rynkowych może być trudne do naprawienia. Podczas hossy występują regularne korekty cen i są one zjawiskiem naturalnym. Trafne rozpoznanie bessy wymaga regularnego obserwowania rynku. Gdy ceny akcji spadną o co najmniej 20%, wtedy rozpoczyna się rynek niedźwiedzia. Mniejsze spadki mogą być jedynie kolejną korektą na drodze do szczytów podczas hossy.
Strategie inwestycyjne na rynku niedźwiedzia
Podobnie jak podczas rynku na którym dominują bycze nastroje, tak i wtedy gdy mamy do czynienia z rynkiem niedźwiedzia warto wybrać odpowiednią strategię. Wybór to jednak dopiero początek, a kluczem do sukcesu jest egzekucja. Gdy rynek spada, trzymanie się strategii może być jeszcze istotniejsze dla ochrony kapitału i realizowania zysków.
Strategia Momentum
Podobnie jak w przypadku rynku byka, również w trakcie rynku niedźwiedzia inwestorzy mogą zastosować strategię Momentum. Gdy dynamika spadkowa osiągnie wystarczający poziom, w grę wchodzi krótka sprzedaż. Inwestorzy mogą sprzedać aktywa, mając nadzieję, że w przyszłości odkupią je po niższej cenie. Strategie Momentum działają na podstawie tego, że po rozpoczęciu wyprzedaży na rynku, zatrzymanie się zajmie trochę czasu, co pozwoli odkupić akcje taniej, zarabiając na uzyskanej różnicy.
Strategia podążania za trendem
Podążanie za trendem może być równie dobrze stosowane podczas bessy, jak i podczas hossy. Gdy wskaźniki techniczne wskazują na kontynuowanie trendu spadkowego, możliwe jest dalsze realizowanie krótkiej sprzedaży.
Kiedy kupować? Dostrzeganie końca rynku niedźwiedzia
Dostrzeżenie końca rynku niedźwiedzia wymaga śledzenia rynku i nastrojów inwestorów. Podczas bessy pojawiają się cykliczne wybicia kursów w górę, ale niekoniecznie musi to oznaczać zakończenie bessy i wejście w trend wzrostowy. Końca bessy możemy wypatrywać, gdy nastroje inwestorów są negatywne i zmalało zaufanie do giełdy.
S&P 500 Bessa 2020 – Przełamanie linii trendu
Co warto przemyśleć, inwestując na rynku niedźwiedzia?
Rynek niedźwiedzia nie wybacza błędów i wymaga skrupulatnego podejmowania decyzji. Istnieje jednak szereg działań zabezpieczających, które można wdrożyć w swoją strategię inwestycyjną.
Czym wyróżnia się handel na rynku niedźwiedzia?
Zarabianie jest możliwe nie tylko podczas hossy, ale również podczas bessy. Wymaga jednak od inwestorów większej uwagi i przygotowania. Odmienne mogą być również strategie. Podczas spadków najczęściej stosowana jest krótka sprzedaż. Krótka sprzedaż to sposób na generowanie zysków na spadkach kursów. Upraszczając, polega ona na pożyczeniu instrumentów finansowych, a następnie ich sprzedaży i odkupieniu oraz zwrocie przy niższych poziomach notowań. Dzięki krótkiej sprzedaży, inwestorzy mogą generować zyski, pomimo spadających notowań. To jednak nie jedyna możliwość na inwestowanie podczas bessy. Możliwe jest również inwestowanie, licząc na krótkoterminowe wzrosty na wybranych instrumentach finansowych. Podczas bessy trend jest jednoznacznie spadkowy, ale regularnie zdarzają się wybicia kursów, co wykorzystują wytrawni inwestorzy.
Zarządzanie ryzykiem
Podobnie jak w przypadku rynku byka, tak i na rynku niedźwiedzia powinniśmy stosować narzędzia wspomagające zarządzanie ryzykiem. Podczas bessy stają się one jeszcze ważniejsze, gdyż margines błędu jest niewielki. Platformy transakcyjne, takie jak TBanque, udostępniają narzędzia typu stop loss i take profit, które możemy wykorzystywać do lepszej kontroli naszych pozycji. Stop loss pozwoli ograniczyć stratę, a take profit zrealizuje zysk, w z góry założonym momencie. To niezwykle ważne, gdy inwestujemy podczas bessy, gdyż inwestowanie bez zabezpieczenia może być zgubne dla naszego portfela.
Dobór akcji – niektóre akcje spadają szybciej niż inne, akcje z wysokim poziomem beta
Akcje z wysokim współczynnikiem beta mogą podczas bessy spadać zdecydowanie szybciej niż inne akcje, czy szeroki rynek. Umiejętność analizowania spółek pod kątem ich korelacji z szerokim rynkiem, umożliwia upolowanie prawdziwych okazji, ale też trzymanie się z dala od akcji, które spadają szybciej niż rynek.
Używane instrumenty i okres utrzymywania
Nie wszystkie instrumenty umożliwiają stosowanie krótkiej sprzedaży, która jest częstym wyborem, gdy notowania akcji spadają. Wybór kontraktów CFD wiąże się z dodatkowymi opłatami, ponieważ broker udostępnia dodatkowe rozwiązania, umożliwiające granie na spadki.
Podsumowanie
W rzeczywistości na rynku w tym samym czasie mogą być obecni inwestorzy reprezentujący oba podejścia. Jedni zakładają kontynuację rynku byka, a inni wieszczą rychłe nadejście rynku niedźwiedzia. Zwyciężają ci, którzy trafnie zidentyfikują sygnały i trendy rynkowe.
Dostrzeżenie kierunku, w którym zmierza rynek, może być bardzo trudne. Na szczęście można sobie to ułatwić, wybierając odpowiednią platformę inwestycyjną. Dokonując wyboru platformy transakcyjnej powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników.
- Platforma musi udostępniać narzędzia wspomagające analizę i zarządzanie ryzykiem.
- Niskie koszty transakcyjne, które przy częstym dokonywaniu transakcji mogą decydować o pozytywnych wynikach naszych ruchów na rynku.
- Możliwość kopiowania ruchów innych inwestorów nie jest powszechną funkcją platform transakcyjnych, ale może być niezwykle pomocna na początku naszej przygody z inwestowaniem. To możliwość przydatna również dla inwestorów, którzy nie chcą aktywnie zarządzać portfelem inwestycyjnym i samodzielnie wybierać poszczególnych aktywów. Platforma TBanque oferuje w tym zakresie zaawansowane możliwości.
Poznaj możliwości dostępnych platform transakcyjnych i dowiedz się, jak zarabiać w różnych momentach cyklu koniunkturalnego.
Więcej informacji na temat inwestowania znajdziesz na TBanque.
Niniejsze treści posiadają charakter wyłącznie edukacyjny i nie stanowią usługi doradztwa inwestycyjnego, osobistej rekomendacji, oferty lub namowy do kupna bądź sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych.
Podczas przygotowywania niniejszego materiału nie uwzględniano konkretnych celów inwestycyjnych i sytuacji finansowej. Nie został on sporządzony zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi określającymi zasady promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do historycznych wyników instrumentów finansowych, indeksów lub konfekcjonowanych produktów inwestycyjnych nie stanowią gwarancji przyszłych wyników i nie należy ich w ten sposób interpretować.
TBanque nie gwarantuje oraz nie ponosi odpowiedzialności względem dokładności lub kompletności treści niniejszego przewodnika. Zanim zainwestujesz jakikolwiek kapitał, upewnij się, że rozumiesz ryzyko związane z jego obrotem. Nigdy nie ryzykuj więcej niż jesteś gotów stracić.